Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rolnictwo

Stabilizuje się cena truskawek

16.06.2017 06:18  Rolnictwo
Stabilizuje się cena truskawek Mimo majowych przymrozków i opadów śniegu, truskawek nie brakuje - choć sezon zbiorów krajowych jest opóźniony w stosunku do poprzedniego. Ceny w hurcie i sprzedaży detalicznej ustabilizowały się, podobnie jak podaż.

Hurtowe ceny wahają się od 4,5 do 7 złotych za kilogram truskawek. Mogą jeszcze spaść, ale zależy to przede wszystkim od dostaw z plantacji w kolejnych tygodniach. Na owoce jest też duży popyt konsumentów oraz przemysłu - zauważa analityk Magdalena Kowalewska z banku BGŻ BNP Paribas.

Zapasy koncentratu truskawkowego w Polsce i Europie oraz truskawek mrożonych są małe. Z tego względu duży popyt zakładów przetwórczych będzie mógł wpływać na oferowane ceny. Polska jest w tym segmencie jest jednym z liderów Unii Europejskiej, dlatego skala zbiorów będzie równie istotna.

Magdalena Kowalewska przypomina, że w analogicznym okresie ubiegłego roku za truskawki płacono mniej. Jej zdaniem, przyczyną jest opóźnienie zbiorów z uwagi na kwietniowe i majowe przymrozki oraz opady śniegu. Jeśli jednak uwzględnimy lekkie przesunięcie związane z opóźnieniem sezonu, to ceny są niewiele wyższe.
W poprzednim roku na polskich plantacjach zebrano niemal 200 tysięcy ton truskawek. Wśród owoców to drugi wynik po jabłkach.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes