Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rolnictwo

Stabilizuje się sytuacja na rynku mleka

06.06.2017 18:27  Rolnictwo
Stabilizuje się sytuacja na rynku mleka Stabilizują się ceny skupu mleka oraz artykułów mleczarskich w Polsce - wynika z raportu banku BGŻ BNP Paribas. Poprawia się też koniunktura, ponieważ rośnie krajowe spożycie tych produktów.

Analityk sektora agro Paweł Wyrzykowski zauważa, że ceny oferowane dla rolników od początku roku są stabilne. Stawki za litr mleka są także wyższe, niż w analogicznym okresie w ostatnich latach. "Średnio za mleko płaci się złotówkę i 31 groszy netto. To wzrost w skali roku o 27 procent. Ta cena jest też wyższa od średniej kwartalnej z ostatnich pięciu lat" - wyjaśnia analityk.

W ujęciu rocznym znacząco zwiększyły się także ceny przetworów. Za niektóre trzeba zapłacić więcej o połowę. "Przykładowo ceny masła na koniec maja były o ponad 80 procent wyższe niż przed rokiem.

W przypadku serów mówimy o wzroście 40-procentowym. To wynika i z rosnącego spożycia krajowego i z rosnącego w pierwszym kwartale eksportu artykułów mleczarskich z Polski" - wyjaśnia Wyrzykowski.
W pierwszym kwartale tego roku wartość eksportu artykułów mleczarskich i jaj jest większa o jedną czwartą, aniżeli przed rokiem.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes