Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rolnictwo

Straty rolników bliskie miliarda złotych

06.08.2017 09:00  Rolnictwo
Straty rolników bliskie miliarda złotych Na niemal miliard złotych (904,5 miliona) oszacowano dotychczasowe sezonowe straty na polach rolników. To skutek pogody, która nie sprzyjała uprawom od początku wiosny. Komisje szacujące straty powołano w ponad 1100 gminach.

Najbardziej ucierpiały uprawy sadownicze, w tym jabłka i owoce sezonowe. Dużo strat stwierdzono też w zbożach, głównie rzepaku - wskazuje wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Najbardziej poszkodowani mogą wnioskować o odroczenia lub umorzenia części swoich zobowiązań: "Prezes KRUS może rozłożyć na raty, odłożyć w terminie lub umorzyć składki ubezpieczeniowe.

To samo dotyczy opłat za dzierżawę gruntu i ewentualną decyzję prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. W swoich samorządach rolnicy mogą też występować w kwestii podatku rolnego" - wylicza wiceminister.

Rafał Romanowski przypomina, że resort pracuje nad dodatkową pomocą dla rolników. Jej forma i wysokość będzie jednak znana wówczas, gdy prace zakończą wszystkie komisje terenowe w kraju: "My mamy dwa miesiące na stworzenie takiej pomocy po otrzymaniu raportów z komisji. Na pewno nie będziemy jednak czekać dwóch miesięcy. Wiadomo, że pomoc będzie przyznawana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i to do niej będzie trzeba składać wnioski. Dokładnej daty ich naboru jeszcze nie ma" - podkreśla.

Wskutek złych warunków pogodowych straty poniosło niemal 29,5 tysiąca gospodarstw rolnych. Powierzchnię upraw dotkniętych klęską oszacowano dotąd na ponad 151 tysięcy hektarów.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes