Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rolnictwo

W Polsce brakuje jednolitej strategii wspierania pszczelarstwa

10.08.2017 17:17  Rolnictwo
W Polsce brakuje jednolitej strategii wspierania pszczelarstwa W Polsce nie ma kompleksowej, jednolitej strategii wspierania pszczelarstwa, brakuje także skoordynowanych działań na rzecz walki z chorobami pszczół. I choć już od ponad dziesięciu lat wydatki na rozwój pszczelarstwa rosną, to nie zawsze są adekwatnie do potrzeb. To wyniki raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Wyniki kontroli wskazują, że regulacje prawne dotyczące pszczelarstwa są rozproszone. "Brakuje skoordynowanych działań na rzecz walki z chorobami pszczół oraz na rzecz takiego stosowania środków ochrony roślin aby nie zagrażały one pszczołom. Nie ma też kompleksowej strategii rozwoju wskazującej przyszłość oraz zmianę pokoleniową pszczelarzy", mówi prezes Najwyższej Izby Kontroli - Krzysztof Kwiatkowski.

Ponad 63 procent pszczelarzy w Polsce ma więcej niż 51 lat, a tylko niespełna 13 procent nie przekroczyło 35 roku życia - wynika z raportu NIK. Krzysztof Kwiatkowski podkreśla, że głównym narzędziem pomocy są Krajowe Programy Wsparcia Pszczelarstwa z rocznym budżetem około 20 mln zł.

"Dzięki nim od 2013 roku w Polsce przybyło 10 tys. pszczelarzy i ponad 160 tys. pszczelich rodzin", wskazuje prezes NIK.

Poza tym, wyniki kontroli wskazują na zwiększenie produkcji miodu z 22 do 24 tys. ton w 2016 roku.

Pszczelarstwo stanowi integralną część rolnictwa. Ekonomiści oszacowali, że dochód, jaki uzyskuje się dzięki pszczołom, wynosi od 4,1 do 7,4 mld zł.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes