W Warszawie IV Kongres Rolnictwa - głównymi tematami ASF i prawo łowieckie

03.02.2018 14:20  Rolnictwo
W Warszawie IV Kongres Rolnictwa - głównymi tematami ASF i prawo łowieckie Wzmocnienie nadzoru nad Polskim Związkiem Łowieckim i konieczność skuteczniejszej walki z afrykańskim pomorem świń - to zapewnienia przedstawicieli rządu złożone podczas IV Kongresu Rolnictwa w Warszawie. Wydarzenie zorganizował OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Przewodniczący związku Sławomir Izdebski ocenił, w związku z rozprzestrzenianiem się ASF Polsce grozi katastrofa "w postaci wyeliminowania produkcji trzody chlewnej". Dlatego - jak mówił - rząd musi wprowadzić rozporządzenie zobowiązujące koła łowieckie do odstrzału dzików.

"Chociażby w taki sposób, że jeżeli policzymy te dziki, jeżeli wskażemy, gdzie one są, jeżeli wskażemy, ile ich jest w danym obwodzie, a dane koło łowieckie tego nie wykona odstrzału, to traci obwód i przychodzi następne. To musi być taka sankcja, która zmobilizuje" - podkreślał Sławomir Izdebski.

Szef rolniczego związku mówił też o potrzebie "dekomunizacji" Polskiego Związku Łowieckiego. Minister środowiska Henryk Kowalczyk wyraził nadzieję, że przedstawione kilka dni temu rekomendacje zmian w prawie łowieckim zostaną przyjęte podczas poniedziałkowego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa.
"Chcemy bardzo wzmocnić kontrolę nad Polskim Związkiem Łowieckim.

Oczywiście poprzez zatwierdzanie statutu, poprzez kontrole finansowe, ale też poprzez mianowanie i powoływanie przez ministra środowiska Krajowego Łowczego. Ale przede wszystkim myślę, że ta zmiana dokona się kiedy wprowadzimy przepisy dekomunizacyjne" - zapewniał szef resortu środowiska.

Minister Henryk Kowalczyk ocenił też, że nadzór państwa nad myślistwem ma przyczynić się do skuteczniejszej walki z ASF. "Zwierzyna jest własnością Skarbu Państwa, więc ten nadzór spowoduje, że znacznie sprawniej realizowane będą zalecenia lekarzy weterynarii co do odstrzału sanitarnego czy redukcji populacji dzików, aby rzeczywiście ASF, który bardzo mocno zagraża całej Polsce, został w sposób istotny ograniczony" - powiedział.

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał szef jego gabinetu politycznego Marek Suski. Szef rządu podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło szereg zmian na rzecz rolników, to między innymi gwarancja ochrony polskiej ziemi, wypłaty zaliczek płatności bezpośrednich i program dopłat do ubezpieczeń w rolnictwie. Premier zapewnił też, że istotną sprawą, nad którą pracują ministrowie rolnictwa i środowiska, jest powstrzymanie ASF.

Kongres Rolnictwa to także dyskusja o uruchomieniu platformy sprzedażowo-zakupowej "Z Gruntu Polska". Ma ona umożliwić internetowe zakupy produktów rolno-spożywczych od poszczególnych gospodarstw.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes