Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

W kwietniu Inspekcja Weterynaryjna rozpocznie kontrole u hodowców świń

27.03.2018 19:27  Rolnictwo
W kwietniu Inspekcja Weterynaryjna rozpocznie kontrole u hodowców świń W kwietniu w całej Polsce Inspekcja Weterynaryjna rozpocznie kontrole w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. Zapowiedział to w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Kontrole to efekt przepisów, które nakładają na rolników obowiązek spełniania zaostrzonych zasad bioasekuracji w związku z chorobą afrykańskiego pomoru świń.

"Trwa kampania informacyjna na temat nowych wymogów" - powiedział Krzysztof Jażdżewski. Pod koniec lutego, czyli wtedy, gdy weszło w życie rozporządzenie w sprawie bioasekuracji, przygotowano ulotki i materiały informacyjne dla rolników i powiatowych lekarzy weterynarii.

W całym kraju powiatowi lekarze weterynarii mają do sprawdzenia prawie 200 tysięcy gospodarstw. Według wstępnych założeń, kontrole miałyby trwać do końca 2021 roku, ale niewykluczone, że ten termin się wydłuży. W każdym gospodarstwie zostaną przeprowadzone dwie inspekcje - poinformował Krzysztof Jażdżewski.

Podczas pierwszej wizyty w gospodarstwie weterynarz sprawdzi, czy rolnik spełnia wymagania dotyczące bioasekuracji. Gospodarz będzie miał pięć miesięcy na to, by dostosować się do wymogów. Następnie zostanie przeprowadzona kolejna kontrola. Jeżeli nadal będą nieprawidłowości, służby weterynaryjne wydadzą zakaz chowu świń w gospodarstwie i nakaz uboju zwierząt.

Rolnik będzie mógł ubiegać się o rekompensatę w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc ma być związana z liczbą świń utrzymywanych w gospodarstwie w 2017 roku. Ministerstwo wprowadziło limit do 50 sztuk. Stawka wsparcia wynosi pomocy 36 groszy za każdy dzień od jednej świni. Pieniądze będą wypłacane w okresie obowiązywania zakazu utrzymywania świń - nie dłużej niż trzy lata.

Zaostrzone wymogi bioasekuracji zakładają odizolowanie świń od innych zwierząt. Przed wejściami i wyjściami do pomieszczeń muszą leżeć maty nasączone środkiem dezynfekującym. Jest też wymóg, by tylko określone osoby zajmowały się opieką nad świniami i żeby nie obsługiwały innych zwierząt. Rolnik musi na bieżąco czyścić i odkażać obuwie, odzież oraz sprzęt. Osoby, które uczestniczyły w polowaniu na zwierzęta łowne, nie będą mogły przez trzy dni od jego zakończenia zajmować się hodowlą świń.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes