Wyzwania dla branży nawozowej w Europie

18.03.2019 14:18  Rolnictwo
Wyzwania dla branży nawozowej w Europie Rynek nawozowy w Polsce ma za sobą bardzo trudny rok. Przyczyniły  się do tego głównie rosnące ceny surowców, wzrost cen pozwoleń na emisję CO2 i energii elektrycznej.  Sytuacji nie polepszały bardzo niekorzystne warunki pogodowe, które miały wpływ na kondycję finansową gospodarstw rolnych. Co więcej,  na producentów nawozów nakładane są kolejne regulacje unijne,  które coraz częściej ograniczają konkurencyjność  firm ze startego kontynentu. Jak sobie z tymi wyzwaniami radzi Grupa Azoty, największy w Polsce i drugi w Unii Europejskiej producent nawozów mineralnych?

Na kondycję finansową Grupy Azoty w ubiegłym roku miała wpływ niespotykana w historii firmy zmienność otoczenia rynkowego w segmencie nawozowym, w tym wzrost cen gazu, surowców energetycznych i pozwoleń do emisji CO2. Warto zauważyć, że w przypadku Grupy Azoty gaz stanowi ponad połowę kosztów produkcji nawozów i dostępny jest w Polsce w cenach dużo wyższych niż na rynku wewnętrznym w Rosji, krajach MENA czy USA. Ma to bezpośrednie przełożenie na biznes nawozowy.

Sytuację komplikował również  bardzo duży import nawozów, często niewiadomego pochodzenia, który powodował spadek cen, a co za tym idzie obniżenie marż na sprzedaży oraz rosnąca liczba regulacji wewnątrz Unii. Przykładem jest chociażby nowa dyrektywa azotanowa, w której w naszym kraju pojawił się m.in. zapis zakazujący wysiewu przez rolników nawozów przed 1 marca.

Wobec tak wielu wyzwań, Grupa Azoty kontynuuje działania na rzecz wydłużania łańcucha wartości w kierunku produktów specjalistycznych, dedykowanych konkretnym uprawom i odbiorcom, a także rozszerzenie oferty o specjalistyczne usługi w zakresie rolnictwa precyzyjnego. Jedną z nich jest innowacyjna aplikacja  SatAgro, która na podstawie zdjęć satelitarnych pozwala ocenić stan roślin na polu  i dokonać obliczeń dotyczących zastosowania odpowiedniej ilości i składu nawozów.  Kluczowym obszarem działań  firmy jest również bliska współpraca z dystrybutorami. Obecnie sieć Autoryzowanych Dystrybutorów  liczy 80 podmiotów na terenie całego kraju, które oferują stałe doradztwo i bogaty program szkoleniowy dla gospodarstw rolnych.

Dla Grupy Azoty strategicznym rynkiem dla rozwoju w segmencie nawozów jest oczywiście rynek polski, ale firmę kusi także perspektywa rozwoju poza granicami kraju. Istotnym krokiem w tym kierunku było przejęcie w ubiegłym roku Grupy COMPO EXPERT, jednego z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych. pokarmowych.

Zobacz także: "Produkty Grupy pojawiają się: w budownictwie, motoryzacji, elektronice, przemyśle włókienniczym, oraz w wytwarzaniu sprzętu AGD" - Relacja z czatu inwestorskiego z Grupą Azoty

Dzięki tej akwizycji, Grupa Azoty zyskała dostęp do wysoce innowacyjnej technologii i know-how oraz rozwiniętej sieci dystrybucji. W kontekście zmienności otoczenia rynkowego w segmencie nawozowym, która tak bardzo odbiła na zeszłorocznych wynikach Spółki, zdywersyfikowana produktowo i geograficznie struktura sprzedaży Grupy COMPO EXPERT z pewnością ograniczy ekspozycję firmy na zmienne warunki pogodowe i światowe cykle koniunkturalne.
Nie byłoby jednak mowy o tak odważnych decyzjach, gdyby nie prowadzony intensywnie w ramach Grupy Azoty proces konsolidacji potencjału kluczowych spółek chemicznych z Tarnowa, Puław, Kędzierzyna- Koźla i Polic. Jego efektem jest między innymi zintegrowanie sił sprzedażowych  i powstanie w październiku ubiegłego roku Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro, który ma zwiększyć efektywność  działań  sprzedażowo- marketingowych firmy.

Obowiązująca strategia Grupy Azoty zakłada również koncentrację na projektach badawczych i poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań zarówno w zakresie podstawowej działalności, jak i nowych obszarów biznesowych. Przybliżyć do nowoczesnych rozwiązań ma ją między innymi uruchomiony ponad rok temu program akceleracyjny Idea4Azoty, rozbudowywane zaplecze badawczo- rozwojowe w postaci uruchomionego w ubiegłym roku w Tarnowie centrum B+R czy  Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych w Kędzierzynie- Koźlu. Z kolei w Grupie Azoty Puławy powstanie laboratorium półtechnik.  Inwestycja otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 20,5 mln złotych z Programu Inteligentny Rozwój.

Wszystko wskazuje więc na to, że Grupa Azoty ma solidne fundamenty, aby sprostać wyzwaniom, przed którymi stoi branża nawozowa w kolejnych latach. Pozostaje tylko czekać na efekty realizowanych inwestycji, które mają duży potencjał, aby nie tylko wzmocnić pozycję firmy na europejskim i światowym rynku nawozów, ale nadać nowe tempo rozwoju polskiego przemysłu chemicznego i krajowej gospodarki. 


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 7: Konrad Okła - REITy   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #40
 

Notowania GRUPAAZOTY

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes