Zaczyna się druga tura naboru wniosków o pomoc po suszy

26.09.2018 00:59  Rolnictwo
Zaczyna się druga tura naboru wniosków o pomoc po suszy Od dziś (26.09) rolnicy, których straty w uprawach wynoszą od 30 do 70 procent, mogą składać wnioski o pomoc suszową. Kwota dopłaty to 500 złotych do hektara, jeśli co najmniej połowa powierzchni upraw była ubezpieczona. Gospodarze, którzy nie mają polisy, otrzymają połowę tej stawki.

Nabór wniosków o rekompensaty rozpoczął się 14 września. O pomoc mogli wnioskować wtedy najbardziej poszkodowani rolnicy, których plony susza zniszczyła w co najmniej 70 procentach. Od dziś o wsparcie mogą ubiegać się też ci, których straty w uprawach są niższe niż 70 procent, ale wyższe niż 30. "Jeżeli zdążą szybko, o co proszę, to niech to czynią, niech nie opóźniają. Jeżeli ktoś tam będzie z jakiś powodów będzie trochę później składał, tez środki są zabezpieczone, to nie jest tak, że kto pierwszy, ten lepszy" - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Termin składania wniosków został przedłużony do końca października. Niektóre gminy wciąż nie dostarczyły jeszcze protokołów z szacowania strat do wojewodów, bez których rolnicy nie otrzymają pieniędzy.

Do tej pory do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 38 tysięcy wniosków, w tym 20 tysięcy od najbardziej poszkodowanych. Gospodarze, którzy przez suszę mają co najmniej 70 procent strat w uprawach, mogą ubiegać się o dopłatę w wysokości tysiąca złotych do hektara. Tylko w poniedziałek, czyli pierwszego dnia wypłat, na konta rolników wpłynęły 3 miliony złotych.

IAR 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes