Diagnozy online, czyli jak telemedycyna napędziła rozwój medycznych aplikacji mobilnych

14.06.2018 12:35  Rynek Zdrowia
Diagnozy online, czyli jak telemedycyna napędziła rozwój medycznych aplikacji mobilnych Według danych opublikowanych w raporcie Biotech Management Consulting, wartość światowego rynku telemedycyny – jednego z najprężniej rozwijających się segmentów ochrony zdrowia – szacowana jest na 27 mld USD, a jej dynamika wzrostu przekracza 15 proc. w skali roku.

Wraz z rozwojem tej branży, rośnie również rynek medycznych aplikacji mobilnych dla pacjentów i lekarzy, które mogą zastąpić tradycyjne metody leczenia oraz konsultacje w placówkach medycznych. Opracowywana jest również pierwsza polska aplikacja mobilna – AlkyRecovery – która będzie wykorzystywała algorytmy sztucznej inteligencji i techniki uczenia maszynowego.

Telemedycyna opiera się na diagnozowaniu oraz kontrolowaniu stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta na odległość z wykorzystaniem narzędzi telekomunikacyjnych oraz informatycznych. Jak podaje Biotech Management Consulting w raporcie „Nadchodzący boom. Globalne perspektywy rozwoju rynku telemedycznego”, jej intensywny rozwój ma na celu poprawienie zdrowia pacjentów poprzez ułatwienie dostępu do specjalistów oraz obniżenie kosztów leczenia wynikających m.in. z opłat lokalnych placówek medycznych czy transportu. Co więcej, jak wynika z badań przeprowadzonych w 2017 roku przez Instytut Monitorowania Mediów, już teraz 7 na 10 chorych osób zamiast zgłosić się do lekarza, poszukuje informacji nt. chorób w internecie. To jasny sygnał, że społeczeństwo oczekuje rozwiązań nowoczesnych i mobilnych, które zaoszczędzą ich czas, nerwy oraz pieniądze.

– Kolejki, wydłużony czas oczekiwania na wizytę lekarską czy ograniczona dostępność do specjalistów to kwestie, które przyczyniły się do modernizacji systemu ochrony zdrowia. Z kolei telekonsultacje, telediagnostyka, wirtualni asystenci lekarzy czy zdalne stawianie diagnoz i kontrolowanie samopoczucia pacjentów z każdym rokiem zyskują na popularności i coraz częściej zastępują tradycyjne formy leczenia oraz konsultacji. Prace badawcze nad nowymi produktami telemedycznymi dotyczą już niemalże wszystkich obszarów lecznictwa. Warto zwrócić uwagę, że wraz z rozwojem branży telemedycznej, prężnie rozwija się rynek aplikacji mobilnych dla lekarzy i pacjentów – mówi Marcin Brysiak twórca aplikacji mobilnej AlkyRecovery dedykowanej osobom uzależnionym od alkoholu.

Aplikacje mobilne, które zastąpią tradycyjną wizytę u lekarza

Jak wynika z raportu Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ), już w 2015 roku na świecie było dostępnych niemalże 260 tys. aplikacji medycznych, a liczba ich pobrań na smartfony szacowana była na 3 mld. Co więcej, stale rośnie również liczba tzw. inteligentnych aplikacji, wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji. Według danych International Data Corporation (IDC), ich wartość rynkowa w 2020 r. przekroczy 40 mld. USD.

– Systemy wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji oraz techniki uczenia maszynowego rewolucjonizują funkcjonowanie przedsiębiorstw z różnych branż na całym świecie. AI wdrażane jest również w aplikacje mobilne wspomagające proces leczenia osób chorych oraz pracę lekarzy. Tego rodzaju systemy samodzielnie analizują i kontrolują stan samopoczucia użytkownika, a w momencie, gdy niezbędna jest pomoc, proponują najbardziej optymalne metody leczenia i konsultacje ze specjalistami. A to wszystko bez kolejek i wychodzenia z domu, z poziomu telefonu, z którego możemy skorzystać w dowolnym czasie i miejscu, gdy tylko zajdzie taka potrzeba – kontynuuje Marcin Brysiak, twórca aplikacji AlkyRecovery.

Aplikacje mobilne, które wykorzystują algorytmy AI

Jak wynika z badania desk research zrealizowanego przez zewnętrznych ekspertów z branży medycznej oraz IT na rzecz firmy Addictions.ai, właściciela aplikacji AlkyRecovery, sztuczna inteligencja obecnie wykorzystywana jest w 5 obszarach medycyny. Zalicza się do nich: automatyzacja diagnostyki i obrazowania medycznego, automatyzacja i analiza dokumentacji medycznej, zarządzanie zdrowiem publicznym i stratyfikacją ryzyka, poszukiwanie nowych leków oraz zautomatyzowana terapia i obsługa pacjentów.

Stany Zjednoczone są wiodącym rynkiem pod względem rozwoju branży telemedycznej oraz aplikacji medycznych wykorzystujących algorytmy AI, ale technologia rozwijana jest również na rynkach europejskich.  Za granicą dostępne są już systemy, dzięki którym z poziomu aplikacji pacjenci już po kilku minutach mogą uzyskać wstępną diagnozę, rekomendacje dalszego leczenia czy pełną dokumentację medyczną. Za jednym kliknięciem mają do dyspozycji także konsultacje audio, wideo czy na czacie ze specjalistami, a nawet chatbotem, który zastępuje lekarza między kolejnymi wizytami w placówkach medycznych. Z kolei pierwszym w Polsce startupem, który opracowuje system z wykorzystaniem sztucznej inteligencji jest Addictions.ai, właściciel bezpłatnej aplikacji mobilnej AlkyRecovery przeznaczanej dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. System, jako pierwszy na świecie, w ciągu trzech lat będzie w stanie dokonać oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji oraz samodzielnego proponowania najbardziej optymalnych rozwiązań terapeutycznych. Dane, za zgodą użytkowników, będą przetwarzane m.in. na podstawie ich emocji i zachowań (NLP), treści audio, wideo, opasek telemedycznych oraz Facebooka, Twittera i Spotify.


AlkyRecovery


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes