Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rynek Zdrowia

Innowacyjne rozwiązania pomocne w opiece nad osobami starszymi

14.06.2017 11:36  Rynek Zdrowia
Innowacyjne rozwiązania pomocne w opiece nad osobami starszymi Blisko półtora miliona osób w Polsce przekroczyło 80-ty rok życia. Żyjemy coraz dłużej ale nie zawsze w zdrowiu. W wielu przypadkach przychodzi moment, kiedy stajemy się niesamodzielni i wymagamy opieki.

Poprawie jakości życia osób korzystających z usług opiekuńczych służą między innymi innowacyjne rozwiązania, dzięki którym osoba starsza może jak najdłużej pozostawać we własnym domu - mówi IAR Paweł Radomski - prezes fundacji Dom z Sercem w Komorowie.

Przykładem jest chociażby zakładana na rękę opaska, umożliwiająca zdalną opiekę medyczną. Paweł Radomski wyjaśnia, że taka opaska monitoruje podstawowe funkcje organizmu jak tętno czy temperatura ciała. Ma też przycisk SOS i jeśli człowiek upadnie i nie jest w stanie nacisnąć tego przycisku, sama alarmuje opiekunkę czy opiekuna o niebezpieczeństwie. Jest wiele nowoczesnych urządzeń, dzięki którym można na przykład zdalnie przekazywać sygnał elektrokardiografu lub za pomocą czujników sprawdzać, czy senior nagle nie zaczął więcej ważyć, co może świadczyć o obrzęku w niewydolności krążenia. Są również urządzenia przypominające seniorom o porze przyjęcia określonych leków. Zdarza się bowiem, że osoba starsza zapomina, iż nie zażyła ważnego dla jej zdrowia i życia lekarstwa.

Paweł Radomski podkreśla, że te wszystkie technologie ułatwiają osobom starszym bycie u siebie, gdzie czują się najbezpieczniej. Dodaje, że wszędzie dobrze ale w domu najlepiej i póki możemy się opiekować osobą starszą w domu warto to robić. Ludzie w podeszłym wieku właśnie w domu czują się najlepiej i są większe szanse na poprawę zdrowia lub też na to, by choroba postępowała wolniej.

Rozmówca IAR przypomina, że jutro obchodzony jest Światowy Dzień Praw Osób Starszych ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Zapobiegania Przemocy wobec Osób Starszych. Chodzi między innymi o zwrócenie uwagi społeczeństw całego świata, że nie zawsze ludzie w podeszłym wieku traktowani są z należytym szacunkiem i nie zawsze respektuje się ich potrzeby i pragnienia.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes