Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rynek Zdrowia

Londyn: minister K. Radziwiłł zabiega o przeniesienie do Polski unijnej Agencji Leków

02.08.2017 17:55  Rynek Zdrowia
Londyn: minister K. Radziwiłł zabiega o przeniesienie do Polski unijnej Agencji Leków Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zabiegał dziś w Londynie o przeniesienie do Polski Europejskiej Agencji Leków. Po Brexicie będzie ona musiała znaleźć sobie nową siedzibę.

Minister Radziwiłł przekonywał, że Warszawa to najmocniejszy kandydat. Wśród atutów polskiej kandydatury wymienił to, co określił zapleczem dla takiej instytucji. Podkreślił, że Polska co roku kształci dwa tysiące farmaceutów i trzy i pół tysiąca absolwentów studiów medycznych. "Mamy też świetnie przygotowanych informatyków, a także ponad 100 firm produkujących leki" - wyliczał minister. Zaznaczył, że "Polska to potęga, jeśli chodzi o badania kliniczne".

Minister podkreślał, że sukces polskiej kandydatury wiązałby się nie tylko z prestiżem, ale także z szansą na rozkręcenie koniunktury. Bo obecność agencji przyciągałaby instytucje i firmy, a także przedstawicieli firm farmaceutycznych i konsultingowych. Dodał, że byłaby to wielka szansa dla Warszawy, bo do agencji na konsultacje i konferencje przyjeżdzałoby rocznie ponad 30 tysięcy ekspertów, którzy korzystaliby z hoteli i restauracji.

Polska ma konkurencję. Na liście kandydatów znajduje się 19 miast, między nnymi Barcelona, Bukareszt, Amsterdam czy Bratysława.

Pytany o to czy napięcie polityczne pomiędzy Komisją Europejską a Warszawą nie zmniejsza szans Polski, minister zdrowia odpowiadał, że ma nadzieję, iż zwyciężą argumenty czysto merytoryczne. "Jeśli brać pod uwagę dwa podstawowe wskaźniki, a więc zaplecze naukowe-przemysłowe, oraz ideę, by instytucje unijne lokować we wschodniej części Unii, a pośród tych krajów

jesteśmy najlepsi, to wydaje się, że nasze szanse są duże" - podkreślił Konstanty Radziwiłł.
Ostateczną decyzję w sprawie nowej lokalizacji Agencji poznamy jesienią.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes