Min. K. Radziwiłł o publikacji nowelizacji ustawy zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia

28.12.2017 15:57  Rynek Zdrowia
Min. K. Radziwiłł o publikacji nowelizacji ustawy zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia Dzisiaj została opublikowana nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która przewiduje stopniowy wzrost nakładów na służbę zdrowia do poziomu 6 procent PKB w 2025 roku.

Według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, jest to historyczna chwila i wielki dzień dla polskiej służby zdrowia. Przypomniał, że "ustawa 6 procent" generuje w ciągu 10 lat dodatkowo 547 miliardów złotych, które mają wpłynąć do systemu służby zdrowia. "Te pieniądze są rozłożone w czasie. Od 1 stycznia przyszłego roku, kiedy ustawa wejdzie w życie, rozpocznie się debata jak najmądrzej wprowadzić te środki do systemu" - podkreślił minister Radziwiłł. Zaznaczył, że w przyszłym roku na zdrowie ma być przeznaczone nie mniej niż 4,67 procent PKB.

W pierwszej kolejności zrealizowane zostaną konstytucyjne zobowiązania państwa w stosunku do niektórych grup obywateli, aby zapewnić im szczególną opiekę zdrowotną. Są to dzieci, kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne i osoby w wieku podeszłym. Ważna jest również likwidacja kolejek i zwrócenie uwagi na te świadczenia, na które ciągle Polacy oczekują za długo. Minister wyraził nadzieję, że uda się w najbliższym czasie skrócić oczekiwanie przynajmniej na operacje zaćmy, operacje stawów biodrowych i kolanowych z wszczepieniem endoprotez, leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C czy niektóre rodzaje diagnostyki obrazowej. Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że te środki to także szansa na bardziej godziwe zarobki pracowników służby zdrowia.


IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes