Min. Ł. Szumowski: Potrzebna motywacja dla lekarzy do wystawiania e-zwolnień

06.03.2018 22:04  Rynek Zdrowia
Min. Ł. Szumowski: Potrzebna motywacja dla lekarzy do wystawiania e-zwolnień Minister Zdrowia Łukasz Szumowski uważa, że konieczne są zachęty dla lekarzy do wystawiania e-zwolnień.

Minister wziął udział w dzisiejszym posiedzeniu prezydium Rady Dialogu Społecznego. Jak mówił dziennikarzom prowadzone są rozmowy z minister Elżbietą Rafalską dotyczące metod wsparcia lekarzy, by obowiązkowe zwolnienia elektroniczne zaczęły obowiązywać od 1 lipca tego roku bez żadnych problemów.

Obecnie - od 1 stycznia 2016 r. - możliwe jest wystawianie zwolnień systemie elektronicznym i papierowym.

Minister Szumowski podkreślił, że odejście od papierowych zwolnień pozwoli ograniczyć wypłaty zasiłków chorobowych.. Minister zaznaczył, że uszczelnienie systemu zwolnień lekarskich może przynieść miliardowe kwoty. Jak mówił, warto włożyć wysiłek, by w systemie było więcej pieniędzy na świadczenia rentowe i zdrowotne.

Obecnie papierowe zwolnienia lekarskie trzeba dostarczyć pracodawcy w ciągu siedmiu dni. Tyle samo czasu ma lekarz na przekazanie go do ZUS. To w praktyce uniemożliwia kontrolę prawidłowości wystawiania najkrótszych zwolnień. Nowe przepisy eliminują ten problem, ponieważ e-zwolnienia trafią do ZUS oraz pracodawcy natychmiast po jego wystawieniu. O elektronicznych zwolnieniach lekarskich rozmawiają dziś przedstawiciele Prezydium Rady Dialogu Społecznego

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes