Minister zdrowia rozmawiał z przedstawicielami Porozumienia Zawodów Medycznych

25.01.2018 16:58  Rynek Zdrowia
Minister zdrowia rozmawiał z przedstawicielami Porozumienia Zawodów Medycznych Min zdrowia-Porozumienie Zawodów Medycznych-rozmowa o wynagrodzeniach i nakładach na ochronę zdrowia

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się z przedstawicielami Porozumienia Zawodów Medycznych. Rozmowy dotyczyły projektów obywatelskich dotyczących minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia oraz wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

Jak powiedział pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej doktor Tomasz Dybek, spotkanie przebiegło w wyjątkowo sympatycznej atmosferze, a minister jest skłonny rozmawiać o postulacie, by system finansowania ochrony zdrowia wyniósł nie mniej niż 6,8 procent PKB od 2021 roku. Zaznaczył, że minister nie mówi "nie", a konkretniejsza już rozmowa ma się odbyć po pierwszym czytaniu projektu, które odbędzie się nie później niż 28 lutego.

Tomasz Dybek nie chciał ujawniać szczegółów dzisiejszej rozmowy, tłumacząc to zawarciem dżentelmeńskiej umowy z ministrem w tej sprawie. Zwrócił uwagę, że minister Szumowski dostrzega nie tylko lekarzy, ale też inne zawody medyczne - fizjoterapeutów, diagnostów, ratowników, pielęgniarki, logopedów, psychologów.
Obowiązująca od nowego roku ustawa przewiduje, że w tym roku na sfinansowanie systemu ochrony zdrowia będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 procent PKB .


Pod koniec listopada ubiegłego roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którą nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom finansowania wyznaczono na 6 procent PKB i ma on być osiągnięty w 2025 roku. Porozumienie Zawodów Medycznych chce, by docelowy poziom finansowania ochrony zdrowia wyniósł nie mniej niż 6,8 procent PKB od 2021 roku.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes