Partnerzy społeczni chcą dokładnej strategii wprowadzania informatyzacji w ochronie zdrowia

08.05.2018 15:16  Rynek Zdrowia
Partnerzy społeczni chcą dokładnej strategii wprowadzania informatyzacji w ochronie zdrowia Partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego chcą by resort zdrowia przedstawił dokładną strategię wprowadzania informatyzacji w ochronie zdrowia. Jak zaznaczyła Renata Górna z OPZZ informatyzacja jest bardzo ważnym i praktycznym narzędziem wskazującym na jakość i koszty świadczeń.

Dodała, że brakuje "mapy drogowej wskazującej krok po kroku" jak wprowadzanie elektronicznego systemu będzie się odbywało. Podkreśliła, że są założenia do ustawy Internetowe Konto Pacjenta, są moduły związane z elektroniczną dokumentacją medyczną, jest projektowana ustawa o jakości ale brakuje strategii i planu wdrażania poszczególnych elementów. Chodzi też o koszta, które, jak podkreślają partnerzy społeczni, będą ogromne.

Z danych Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia wynika, że w małych szpitalach koszt wdrożenia obowiązku prowadzenia wybranych rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej wynosi ponad milion złotych dla jednej placówki . Szpital średni - do 500 łóżek to koszt około 2 milionów złotych. Nie wiadomo, kto te koszty będzie ponosił. W skali całego kraju koszt dostosowania szpitali wyniesie ponad 1 miliard 200 milionów złotych.

Obecnie do wdrożenia narzędzi informatycznych.przygotowanych jest 40 procent placówek.
Tematem zajął się dzisiaj podzespół Rady Dialogu Społecznego ds ochrony zdrowia. Na spotkaniu nie było odpowiedzialnego za informatyzację wiceministra zdrowia.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes