Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy zdrowotnej na sejmowej komisji

04.07.2018 16:04  Rynek Zdrowia
Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy zdrowotnej na sejmowej komisji Sejmowa komisja zdrowia przyjęła podczas pierwszego czytania projekt nowelizacji ustawy zwiększającej nakłady na zdrowie do 6 procent PKB w 2024 roku oraz obejmującej szczególnymi uprawnieniami niepełnosprawne dzieci do 16. roku życia.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przyspieszającej o rok wzrost nakładów na zdrowie jest realizacją porozumienia ministra zdrowia z rezydentami podpisanego w lutym.

Zawarte tam zapisy mają obowiązującą moc od 1 lipca. Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy 2 lipca zapowiedziało kolejne akcje protestacyjne.

Posłowie przyjęli również poprawkę do rządowego projektu, zgodnie z którą niepełnosprawne dzieci od 3. do 16. roku życia będą objęte szczególnym uprawnieniami. Między innymi chodzi o dostęp do lekarzy specjalistów poza kolejnością oraz do rehabilitacji bez limitu. Ustawa o szczególnym wsparciu osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która weszła w życie 1 lipca, może nie obejmować dzieci do 16. roku życia.

Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydawane są bowiem po ukończeniu przez nie 16 lat. Dzieci do 3 lat objęte są szczególnymi uprawnieniami wynikającymi z ustawy Za życiem. Poprawkę zgłosił poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos.
Jutro w Sejmie odbędzie się drugie czytanie tego projektu.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes