Polska branża biotechnologiczna rośnie w siłę

13.04.2015 11:39  Rynek Zdrowia
Polska branża biotechnologiczna rośnie w siłę Rodzime przedsiębiorstwa zajmujące się biotechnologią plasują się już nie tylko w krajowej, ale także w światowej czołówce, jeśli chodzi o dostarczanie najnowocześniejszego sprzętu medycznego lub innowacyjnych leków. Dzisiejszą pozycję zawdzięczają szeroko zakrojonym inwestycjom przeprowadzonym przed kilkoma laty.

Burzliwy rozwój polskiej biotechnologii należy wiązać z działalnością Biotonu – spółki, która zajmuje się m.in. wytwarzaniem insuliny. Lek dla cukrzyków rodzimej produkcji odniósł sukces zagranicą – eksportowany jest nie tylko na rynki europejskie, ale również do Azji i Ameryki Południowej. Sukces Biotonu zachęcił inne przedsiębiorstwa, do tej pory działające jedynie na niwie krajowej, do inwestycji, które zapewniły im wypłynięcie na szerokie wody. Nakłady finansowe sprzed 5-8 lat dziś już procentują, a do Biotonu dołączyły kolejne firmy mogące pochwalić się ekspansją na rynki światowe. Wśród nich należy wymienić m.in. Mabion, producenta medykamentów biopodobnych, Medicalgorithmics, wytwórcę sprzętu medycznego oraz Selvitę, która działa na polu badań i produkcji leków onkologicznych.

Paweł Przewięźlikowski, prezes zarządu Selvity, zauważa, że dzięki inwestycjom, ustalił się podział na liderów wśród konkretnych segmentów branży biotechnologicznej. Wciąż powstają też nowe firmy. Polskie przedsiębiorstwa nie tylko nawiązują równorzędną walkę z zagranicznymi podmiotami lecz same wyznaczają kierunki rozwoju dla pozostałych graczy w branży. Przykładem może być wspomniana Selvita, która jest największym między Niemcami a Półwyspem Indyjskim odkrywcą innowacyjnych środków leczniczych z dziedziny onkologii. O pozycji krakowskiej spółki może świadczyć fakt, iż właśnie uruchomione zostało jej biuro w Bostonie w Stanach Zjednoczonych – globalnej mekce firm biotechnologicznych.

Selvita – jak mówi Przewięźlikowski – właśnie przeprowadza testy przedkliniczne dwóch nowych leków, które mają spory potencjał w zwalczaniu białaczki szpikowej i nowotworów jelita grubego.

Kolejnym przykładem potwierdzającym wiodącą pozycję rodzimych przedsiębiorstw biotechnologicznych jest to, że firmy amerykańskie i azjatyckie coraz częściej są gotowe  nawiązać z nimi partnerstwa biznesowego i naukowego.Dominik Balawender
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes