Prezes ZUS: postępy we wdrażaniu elektronicznej wersji zwolnień lekarskich

22.07.2018 06:46  Rynek Zdrowia
Prezes ZUS: postępy we wdrażaniu elektronicznej wersji zwolnień lekarskich Wdrażanie elektronicznej wersji zwolnień lekarskich przynosi efekty i jak poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska, już 36 procent lekarzy wystawia zwolnienia tą drogą. Większość oddziałów wysyła w ten sposób 50 a nawet 60 procent zwolnień ale są również i takie, które w ogóle nie stosują wersji elektronicznej.

Obligatoryjne wystawianie e-zwolnień ma obowiązywać od 1 grudnia tego roku. W lipcu zaś najwięcej e-zwolnień wystawiono w Słupsku, Jaśle i Szczecinie.

Prezes Uścińska przypomina, że lekarze mogą skorzystać dzięki portalowi PUE ZUS ze specjalnego certyfikatu, za pomocą którego mogą podpisywać i wysyłać zwolnienia lekarskie.

Do 1 grudnia lekarze mają wybór między wystawieniem tradycyjnego papierowego zwolnienia, a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.

Upowszechnienie e-zwolnień ma pomóc w kontroli najkrótszych, kilkudniowych zwolnień, ponieważ informacja o ich wystawieniu trafi do ZUS i pracodawcy natychmiast. Obecnie papierowe zwolnienie trzeba dostarczyć pracodawcy w ciągu siedmiu dni, tyle samo dni ma lekarz na przekazanie go do ZUS.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes