Prezydent podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej

08.01.2019 12:12  Rynek Zdrowia
Prezydent podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej Prezydent Andrzej Duda podpisał prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej, podała Kancelaria Prezydenta. Projekt ustawy został dziś skierowany do Sejmu.

"To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w historii czegoś, co możemy w skrócie nazwać polską walką z rakiem" - powiedział Duda, cytowany w komunikacie.

W Polsce notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe. 

"Jest to liczba ogromna, to drugi pod względem śmiertelności rodzaj choroby" - dodał prezydent.

Podkreślił, że "polskim pacjentom potrzebny jest nowy program o kompleksowym spojrzeniu, koordynujący tę dziedzinę ochrony zdrowia, jaką jest walka z chorobami onkologicznymi".

Prezydent wyraził nadzieję, że skierowany dzisiaj do Sejmu RP projekt ustawy spotka się z przychylnością posłów i senatorów.

"Projekt ustawy tworzy ramy prawne umożliwiające przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej. Będzie ona obejmować lata 2020-2030 i będzie programem wieloletnim. Podmiotem odpowiedzialnym za przyjęcie Strategii ma być Rada Ministrów" - czytamy także.

W Polsce notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe i jest to druga przyczyna zgonów Polaków, która powoduje śmierć ok. 100 tys. osób rocznie. Każdego dnia diagnozuje się raka u około 300 mieszkańców Polski, a 220 umiera z jego powodu. Wynika to przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. W ciągu 15-20 lat zachorowalność na nowotwory wzrośnie dwukrotnie, podano także.

"Projekt ustawy tworzy ramy prawne umożliwiające przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej. Będzie ona obejmować lata 2020-2030 i będzie programem wieloletnim. Podmiotem odpowiedzialnym za przyjęcie Strategii ma być Rada Ministrów" - podsumowano w materiale.

ISBnews

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes