Projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej skierowany do komisji

05.07.2018 17:25  Rynek Zdrowia
Projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej skierowany do komisji W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy zwiększającej nakłady na zdrowie do 6 procent PKB w 2024 roku oraz obejmującej szczególnymi uprawnieniami niepełnosprawne dzieci do 16. roku życia. Projekt został skierowany do sejmowej komisji ze względu na poprawki zgłoszone przez posłów opozycji.

Sprawozdawca sejmowej komisji zdrowia poseł PiS Tomasz Latos, który wczoraj zgłosił poprawkę dotyczącą niepełnosprawnych dzieci, podkreślił, że teraz również one będą miały szczególne uprawnienia. Między innymi chodzi o dostęp do lekarzy specjalistów poza kolejnością oraz do rehabilitacji bez limitu. Ustawa o wsparciu osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która weszła w życie 1 lipca, nie obejmuje dzieci do 16. roku życia. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydawane jest bowiem po ukończeniu przez nie 16 lat.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych to realizacja, porozumienia ministra zdrowia z rezydentami, podpisanego w lutym. Zawarte w projekcie zapisy mają obowiązującą moc - zgodnie z porozumieniem - od 1 lipca. Rezydenci z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy już 2 lipca zapowiedzieli kolejne akcje protestacyjne.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski mówił w Sejmie, że ustawa gwarantuje znaczący wzrost nakładów na ochronę zdrowia i powinna przyczynić się do zmniejszenia kolejek oraz lepszego dostępu do świadczeń medycznych. Podkreślił, że ustawa gwarantuje to, iż wraz ze wzrostem gospodarczym kraju i wzrostem PKB te nakłady będą rosły coraz szybciej. Obecnie chociaż nominalnie z roku na rok są coraz większe, to w stosunku do PKB - maleją.

Wszystkie kluby popierają projekt nowelizacji ustawy, lecz posłowie opozycji złożyli do niej poprawki.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes