Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rynek Zdrowia

Reforma lecznictwa równa i równiejsza

01.02.2017 10:33  Rynek Zdrowia
Reforma lecznictwa równa i równiejsza
W mojej pracy dużo czasu poświęcam na wizyty w szpitalach i rozmowach z pracownikami i personelem. Można tam dowiedzieć się o wielu ważnych sprawach, istotnych zarówno dla bieżącego funkcjonowania placówek ochrony zdrowia i samych szpitali, jak i współpracujących firm. Oczywiście w ostatnim czasie dominującym tematem jest planowana reforma i przyszłość sieci szpitali. Rozmyślania nabrały tempa po potwierdzeniu przez rząd wprowadzenia reform w określonym już terminie. Po tym fakcie miałem okazję być w dwóch szpitalach znajdujących się w jednej miejscowości, gdzieś na terenie Polski. Jeden to duży, "państwowy", wielospecjalistyczny, bardzo zadłużony podmiot, a drugi mały kilkuoddziałowy, nowocześnie wyposażony, bez długów, ale za to prywatny.
 
W tym pierwszym sytuacja jest jasna. Ten szpital ma SOR i wszystkie inne oddziały, niezbędne do tego, aby przyjąć go do tworzonej sieci. Tego szpitala nikt nigdy nie zamknie, gdyż najbliższa tego typu placówka lecznicza jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów. Oczywiście, dyrekcja będzie próbowała naprawiać jego sytuację finansową, ale tak naprawdę nie będzie czuła dużej presji w tym zakresie.

Sprzęt jest, pacjenci też. Lekarze i pielęgniarki mają spokojny byt, bo te zawody są dzisiaj deficytowe. Głównym zmartwieniem pielęgniarek jest to, czy reforma nie zabierze im wywalczonych podwyżek.
Zupełnie inne nastroje panują w drugim szpitalu. W tej chwili jeszcze mają kontrakt z NFZ, pacjenci przyjeżdżają nawet z dalekich okolic, doceniając fachowość lekarzy i miłą obsługę personelu. Szpital ciągle poszukuje nowych rozwiązań, czego efektem jest kolejne zwiększenie zakresu usług dla pacjentów. W rozmowie z pielęgniarką jednego z oddziałów wyczułem obawę o przyszłość.

Mają świadomość, że większość oddziałów tego szpitala powiela się z tymi istniejącymi w sąsiednim. Mimo dobrej opinii i dużej liczby pacjentów, nikt nie będzie utrzymywał dwóch szpitali tego samego typu. Wybór jest prosty i oczywisty. Ten szpital przestanie istnieć. Bez kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie nie będą w stanie się utrzymać. I wszyscy mają tego świadomość. Nie będzie walki o kontrakty przy pomocy dobrej oferty. Decyzje zapadną w urzędach. Ten przykład pokazuje, jak może zadziałać reforma. Oczywiście jest to tylko jeden przypadek ale za to konkretny. Wiem, że takich sytuacji będzie więcej.

Tutaj zadecyduje lokalizacja placówki i status: państwowy vs. prywatny.
Znam właścicieli kilku prywatnych lecznic. Jeden z nich, po ogłoszeniu reformy, wstrzymał rozbudowę swojego dobrze funkcjonującego szpitala i "przerzucił" się na POZ, gdyż tam ponoć sytuacja jest spokojniejsza.

 Marek Stebnicki Prezes Zarządu, ZARYS International Group

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes