Rząd zwiększy nakłady na służbę zdrowia

19.10.2017 16:44  Rynek Zdrowia
Rząd zwiększy nakłady na służbę zdrowia Do 2025 roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 6 procent PKB. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy w tej sprawie - poinformował minister Henryk Kowalczyk - szef Komitetu Stałego. Wzrost nakładów na służbę zdrowia ma następować stopniowo od przyszłego roku. Obecnie w budżecie na służbę zdrowia przeznaczonych jest 4,7 procent PKB.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił, że do tej pory żaden inny rząd nie decydował się na zwiększenie środków na zdrowie przy dobrych wynikach gospodarczych. Dlatego - jak podkreślał - to historyczny dzień dla służby zdrowia.
Minister Radziwiłł poinformował również, że prawdopodobnie około 1,5 miliarda złotych zostanie skierowane do Narodowego Funduszu Zdrowia w celu zapłaty za nadwykonania. Będzie to możliwe dzięki nowelizacji tegorocznego budżetu. Zdaniem ministra, to zdecydowanie poprawi sytuację szpitali.

Protestujący od ponad dwóch tygodni lekarze rezydenci nie są zadowoleni z propozycji rządu dotyczącej zwiększenia finansowania służby zdrowia. Ich przedstawiciel Tomasz Karauda docenia propozycje rządu, ale dodaje, że zapowiedziany wzrost wydatków na służbę zdrowia jest zbyt wolny. Zwrócił również uwagę, że w innych krajach wzrost dofinansowania służby zdrowia był szybszy. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej dodał też, że dobra sytuacja gospodarcza pozwala na wzrost wydatków.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że po dzisiejszej decyzji Komitetu Stałego Rady Ministrów rezydenci powinni przerwać protest. Stanisław Karczewski zaapelował do młodych lekarzy, aby skończyli protest, bo jego zdaniem, staje się on bezsensowny i przybiera polityczny charakter.

Także minister Henryk Kowalczyk powiedział, że główny postulat protestujących lekarzy rezydentów, czyli zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, został zrealizowany. Henryk Kowalczyk podkreślił, że bez wzrostu nakładów na służbę zdrowia niemożliwe byłoby zrealizowanie innych postulatów, które przedstawiali rezydenci.

Jutro o 10.00 w Centrum Dialog rozpoczną się prace zespołu ustalającego rozwiązania systemowe dla służby zdrowia. Na spotkanie zostali zaproszeni także protestujący rezydenci. "Wiadomo już, że niektóre środowiska nie wezmą udziału w spotkaniu. Dotyczy to między innymi niektórych członków Rady Dialogu Społecznego" - mówił minister Konstanty Radziwiłł:
Protest głodowy lekarzy rezydentów prowadzony jest w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie od 2 października. Młodzi lekarze domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 procent PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 procent przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes