Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rynek Zdrowia

Szpitalna klamka zapadła

05.04.2017 14:09  Rynek Zdrowia
Szpitalna klamka zapadła
Klamka zapadła. Sieć szpitali stała się faktem. Jeszcze tylko poznamy więcej szczegółów i można zaczynać. Jedni się cieszą, bo mają zapewnione miejsce w klubie dla wybranych. Inni mniej, bo może być różnie z dalszym funkcjonowaniem ich placówek. Często podnoszonym tematem są finanse szpitali sieciowych. Według założeń podstawą finansowania gwarantowanego na 4 lata ma być roczny ryczałt, liczony na podstawie wykonań z 2015 roku.
 
Początkowo pomysł sieci był dobrze odebrany przez zarządzających placówkami. Jednak po głębszej analizie okazuje się, że jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Na przykład nikt nie uwzględnił, że płace minimalne i stawki godzinowe obowiązujące w roku powstania sieci szpitali będą znacznie wyższe niż w roku 2015. A trzeba wiedzieć, że podwyżki te objęły praktycznie wszystkich zatrudnionych w szpitalach przy usługach zewnętrznych (sprzątanie, żywienie, ochrona).
Innym problemem jest wycena procedur medycznych.

Owszem, szpital otrzyma do wykonania procedury według ilości z 2015 roku, ale już wyceny z dnia wejścia ustawy w życie. I tutaj czeka wszystkich niespodzianka, ponieważ wyceny wielu procedur obniżono. Mówi się o obniżeniu kolejnych, a niektóre, szczególnie te lepiej wyceniane, mają zostać usługami pozasieciowymi.
 
Oprócz tego wszystkiego dyrektorzy szpitali mają jeszcze jeden poważny problem - płace. Coraz mocniej zauważalny staje się proceder walki o wykwalifikowany personel medyczny. Niestety dyrektor szpitala niewiele może zaoferować lekarzowi czy pielęgniarce, gdy dojdzie do licytacji. Wielu pracowników odchodzi tam, gdzie otrzyma większe zarobki, np. do POZ-etów. Albo wyjeżdżają za granicę. Co tym bardziej boli, że dotyczy szczególnie ludzi młodych, wykształconych i perspektywicznych.
 
Wszystkie te kłopoty wynikają z jednego – braku wystarczających środków przeznaczonych na leczenie. Dlatego rządzący wcześniej czy późnie staną przed wyzwaniem, i będą musieli podjąć trudną decyzję o zwiększeniu finansowania służby zdrowia. Przesuwanie, przekładanie z miejsca na miejsce już niczego nie zmieni. Nawet najlepszy i najbardziej kreatywny dyrektor szpitala nie poradzi sobie z syndromem zbyt krótkiej kołdry.

Marek Stebnicki
Prezes Zarządu, ZARYS International Group

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes