W Sejmie o ustawie zwiększającej nakłady na zdrowie

22.11.2017 14:45  Rynek Zdrowia
W Sejmie o ustawie zwiększającej nakłady na zdrowie W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy zwiększającej wydatki na zdrowie do 6 procent PKB w 2025 roku.

Według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, w ciągu najbliższych 10 lat na zdrowie będzie przeznaczone dodatkowe 500 miliardów złotych. Minister mówił w Sejmie, że ustawa zapewni środki na: leczenie chorych, oddłużenie szpitali i wynagrodzenia pracowników medycznych.

Tomasz Latos - poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że wzrost nakładów na ochronę zdrowia będzie przebiegał równocześnie z naprawą systemu. Według niego, trzeba doprowadzić do tego, aby 80 procent zdarzeń medycznych - tak jak na całym świecie - było leczonych w podstawowej opiece zdrowotnej. Poseł Latos zaznaczył, że minister zdrowia przeprowadza potrzebne reformy, a jednocześnie rząd zwiększa finansowanie ochrony zdrowia.

Bartosz Arłukowicz - poseł PO zarzucał ministrowi to, że finansowanie ochrony zdrowia jest coraz niższe. Poinformował, że klub składa 4 poprawki, które przewidują zwiększenie nakładów na zdrowie do 6 procent PKB ciągu kolejnych 4 lat. Poseł Bartosz Arłukowicz uważa, że minister Konstanty Radziwiłł "obiecuje gruszki na wierzbie w roku 2025".

Poseł Jerzy Kozłowski z Kukiz15 powiedział, że chociaż zaplanowany wzrost wydatków na zdrowie jest zbyt niski, klub poprze ten rządowy projekt. Według niego, cały system jest coraz więcej finansowany przez pacjentów, ale - jak się wyraził - "lepszy rydz niż nic"

Marek Ruciński - poseł Nowoczesnej zaznaczył, że klub nie poprze tego projektu. Według posła, Nowoczesna popiera wzrost nakładów na ochronę zdrowia, ale to co jest zawarte w projekcie ustawy jest - jak się wyraził - "imitacją wzrostu".
Rządowy projekt został ponownie skierowany do sejmowej komisji zdrowia ze względu na zgłoszone poprawki.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes