Wicepremier Morawiecki o nakładach na zdrowie

23.10.2017 13:23  Rynek Zdrowia
Wicepremier Morawiecki o nakładach na zdrowie Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada wzrost nakładów na służbę zdrowia w przyszłorocznym budżecie. Młodzi lekarze chcą, aby do 2021 roku nakłady na ten cel sięgnęły 6,8 procent PKB.

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział dziennikarzom, że służba zdrowia wymaga nie tylko dodatkowych nakładów, ale także lepszego wydawania obecnych środków. Jego zdaniem, w tym sektorze można znaleźć ponad 10 miliardów złotych, które można lepiej wydać.

Wicepremier dodał, że nakłady na zdrowia rosną. Podobnie jego zdaniem będzie w najbliższych latach. Jako przykład Mateusz Morawiecki podał przyszłoroczny budżet, w którym nakłady na służbę zdrowia sięgną 4,67 procent PKB. Wcześniej - jak przekonuje - było to 4,3 - 4,4 procent PKB.

Protest rezydentów trwa od 3 tygodni. Młodzi lekarze domagają się zwiększenia nakładów na zdrowie do 6,8 procent PKB w ciągu trzech lat oraz powołania zespołu do renegocjacji zapisów ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników ochrony zdrowia.

W ubiegłym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy, który przewiduje systematyczny wzrost finansowania służby zdrowia do 6 procent PKB w ciągu ośmiu lat. Analizowane są również możliwości szybszego osiągnięcia tego poziomu.

Konstanty Radziwiłł zapowiedział też, że wszyscy rezydenci otrzymają podwyżki z wyrównaniem od 1 lipca od 400 do 500 złotych miesięcznie, a od przyszłego roku dostaną kolejną podwyżkę. Poza tym rezydenci, którzy wybiorą jedną z 20 deficytowych specjalizacji, będą otrzymywali dodatek motywacyjny w wysokości 1200 złotych brutto.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes