Jesteś w: Strona główna » Biznes » E-biznes » Społeczności

Do 2050 roku liczba pracujących Polaków może zmniejszyć się o 30 procent

09.03.2017 16:10  Społeczności
Do 2050 roku liczba pracujących Polaków może zmniejszyć się o 30 procent Do 2050 roku liczba pracowników w Polsce może zmniejszyć się nawet o jedną trzecią - tak wynika z analiz przeprowadzonych przez Instytut Badań Strukturalnych.  Jedną z głównych przyczyn takiego wyniku jest szybkie starzenie się polskiego społeczeństwa i niska aktywność zawodowa Polaków po 50. roku życia - wyjaśnia prezes Instytutu Badań Strukturalnych Piotr Lewandowski.

Scenariusz może się sprawdzić, jeśli w Polsce nie dojdzie do znacznej imigracji, na przykład Polaków pracujących na zachodzie, czy Ukraińców, a także przyjmując, że będziemy przechodzić na emerytury w wieku 60 i 65 lat.

Z powodu starzenia się społeczeństwa wzrośnie średnia wieku pracowników w Polsce. Zdaniem Piotra Lewandowskiego, państwo powinno zająć się aktywizacją zawodową starszych, lepszą profilaktyką zdrowotną, ale również musi podnieść wiek emerytalny, ponieważ w 2050 roku połowa Polaków będzie miała 50 lub więcej lat, a liczba młodych pracowników będzie niewystarczająca.

Podejście do pracowników muszą zmienić pracodawcy - wyjaśnia Piotr Lewandowski. Osoby o dłuższym stażu pracy, starsze będą miały inne potrzeby, powinny mieć możliwość pracy w mniejszym wymiarze godzin, przy lżejszych zajęciach. Starszy pracownik może przydać się tam, gdzie liczy się doświadczenie.

Prezes Instytutu Badań Strukturalnych dodaje, że programy mające zwiększyć dzietność w Polsce - na przykład 500 Plus czy budowanie nowych żłobków - nie zmienią w krótkim czasie - do 2050 roku - struktury na rynku pracy.

Analiza jest częścią publikacji przygotowanej przez Instytut Badań Strukturalnych zatytułowanej "Starzenie się Ludności, Rynek Pracy i Finanse Publiczne w Polsce", którą zaprezentowano na dzisiejszej konferencji w Warszawie o tej samej nazwie.
Jej organizatorami były: Komisja Europejska i Instytut Badań Strukturalnych.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes