Co czeka srebro w 2015 roku?

13.01.2015 10:19  Srebro
Co czeka srebro w 2015 roku? Choć srebro zakończyło miniony rok aż 19,9 proc. pod kreską (spadek z 19,94 USD za uncję na początku roku do 15,97 USD), wiele wskazuje na to, że zła passa minęła.

Większość analityków prognozuje, że obecny rok srebro skończy na poziomie 16-17 USD za uncję, a może być jeszcze lepiej - czytamy w serwisie SilverInvestingNews.com.

Skąd takie przewidywania? Za mocnym wynikiem białego metalu przemawiają trzy podstawowe argumenty:

1. Korekta relacji złoto/srebro

Jak wielokrotnie pisaliśmy, relacja cen złota do srebra jest zaburzona - widać to zarówno pod względem historycznym, jak i ekonomicznym (patrząc choćby na zasoby metalu, wielkość produkcji i koszty wydobycia). Niektórzy analitycy wierzą, że w 2015 roku relacja cen złota i srebra spadnie przynajmniej do poziomu 60:1. Jeśli faktycznie tak by się stało, biorąc pod uwagę obecne notowania złota na poziomie 1230 USD z uncję, cena srebra przekroczyłaby poziom 20 USD, przynosząc dzisiejszym inwestorom blisko 25 proc. zysku.

2. Wyższy popyt przemysłowy

Biały metal odgrywa niezwykle istotną rolę w wielu gałęziach współczesnego przemysłu i choć niektóre branże są w stanie zastąpić srebro tańszymi metalami, to większość nie może skorzystać z zamienników. Z właściwości srebra w dziedzinie produkcji czystej energii coraz chętniej korzystają dziś takie gospodarki jak Chiny, Niemcy czy Japonia i jak wynika z najnowszego raportu Silver Institute, popyt przemysłowy na srebro w latach 2013-2018 ma wzrosnąć aż o 27 proc. Podaż za nim nie nadąży.

3. Silny popyt fizyczny

Popyt ze strony inwestorów, zarówno indywidualnych jak i instytucjonalnych, powinien utrzymać się na wysokim poziomie. Tendencję tę widać chociażby w wynikach Mennicy Stanów Zjednoczonych, która w 2014 roku odnotowała rekordową sprzedaż srebrnych monet. Dobre wyniki notują także srebrne fundusze ETF, zwłaszcza w porównaniu z tymi złotymi.

Wszystko to wskazuje, że 2015 rok powinien być dla srebra korzystny. Jeśli zatem w nadchodzących miesiącach prawa ekonomii znów zaczną obowiązywać na rynku metali szlachetnych, przed nami okres wzrostów.


Marianna Wodzińska
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • ja nie inwestuję w surowce, tylko w waluty, ale kolega bankowiec wiem że nieźle zarobił na długoterminowym inwestowaniu w złoto na mforex.pl, zaczął skup na poczatku 2014r.

  moroewa   (7 kwietnia 2015 o 21:56)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Dokładnie zgadzam się z opiniami, że kupując srebro trzeba dokładnie przyjrzeć się kursowi złoto bo te surowce są ze sobą powiązane, a w zasadzie srebro naśladuje kurs złota. Mennica Staropolska która obraca tymi surowcami od początku roku już zanotowała wzrost a mam wrażenie,że na koniec roku 2015 ceny będą dużo wyżej niż obecnie, więc jak ktoś chce inwestować to warto to zrobić teraz.

  Lorik   (1 marca 2015 o 11:26)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie