Cena ropy naftowej najwyższa od 2015 r.

06.11.2017 10:46  Surowce
Cena ropy naftowej najwyższa od 2015 r.  ROPA NAFTOWA
 
Cena ropy naftowej najwyższa od 2015 r.
 
Ceny ropy naftowej zanotowały już drugą z rzędu wyjątkowo dobrą końcówkę tygodnia. Podczas piątkowej sesji notowania amerykańskiej ropy gatunku WTI przekroczyły ważną techniczną barierę na poziomie 55,00-55,20 USD za baryłkę. Co więcej, dzisiaj rano siła strony popytowej się utrzymuje, a notowania ropy w USA oscylują już w okolicach poziomu 56 USD za baryłkę. To najwyższa cena tego surowca od lipca 2015 roku.
 
Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej jest obecnie zamieszanie polityczne w Arabii Saudyjskiej, związane z działaniami księcia Mohammada bin Salmana, który w ramach antykorupcyjnej akcji aresztował wiele prominentnych osób w kraju, w tym polityków, inwestorów i członków rodziny królewskiej. Wiele wskazuje jednak na to, że działania księcia nie wpłyną istotnie na politykę naftową Arabii Saudyjskiej, więc ich wpływ na ceny ropy naftowej powinien być krótkotrwały i ograniczony.
 
Z kolei w Stanach Zjednoczonych uwagę inwestorów przyciągnęły w piątek dane przedstawione w cotygodniowym raporcie firmy Baker Hughes. Według nich, liczba funkcjonujących wiertni w USA w poprzednim tygodniu spadła o 8 do poziomu 729, co oznacza największą tygodniową zniżkę od maja 2016 r. To wciąż znacznie większa liczba wiertni niż ta sprzed roku (450), jednak jej spadek oznacza możliwość wyhamowania wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
ZŁOTO
 
Kolejny test technicznego wsparcia na wykresie cen złota.
 
Ubiegły tydzień na rynku złota zakończył się na minusie, za co w dużej mierze odpowiadała piątkowa sesja, podczas której cena tego kruszcu zniżkowała do okolic 1265-1266 USD za uncję, czyli do poziomu najbliższego kluczowego wsparcia technicznego na wykresie cen tego surowca. Bariera ta po raz kolejny nie została przebita w dół, a notowania złota dzisiaj rano delikatnie odbijają od niej w górę. Niemniej, odbicie to jest raczej symboliczne, co świadczy o słabości strony popytowej na rynku złota.
 
Z fundamentalnego punktu widzenia, negatywnie na notowaniach żółtego kruszcu odbiły się piątkowe dobre dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych, które zwiększyły prawdopodobieństwo dalszego zacieśniania polityki monetarnej w USA, w tym kolejnej podwyżki stóp procentowych w grudniu br. Związana z tymi oczekiwaniami siła amerykańskiego dolara może wspierać stronę podażową na rynku złota w kolejnych tygodniach.
 
 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie