Cena ropy naftowej w górę na skutek problemów z ropociągiem z Kanady do USA

22.11.2017 10:42  Surowce
Cena ropy naftowej w górę na skutek problemów z ropociągiem z Kanady do USA  ROPA NAFTOWA
 
Cena ropy naftowej w górę na skutek problemów z ropociągiem z Kanady do USA.
 
Po słabym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej powróciły do dynamicznych wzrostów. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych wczoraj sięgnęła 57 USD za baryłkę, a dzisiaj pnie się już w kierunku 58 USD za baryłkę, atakując tym samym tegoroczne maksima cenowe sprzed dwóch tygodni.
 
Wczoraj wsparciem dla cen ropy naftowej był zaskakująco duży spadek zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych, podany w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API). Instytucja ta wyliczyła, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 6,35 mln baryłek, co oznacza niemal trzykrotnie większą zniżkę niż oczekiwano. Dzisiaj analogiczny raport przedstawi Departament Energii USA na podstawie większej ilości danych niż ta, którą dysponuje API.
 
Niemniej, czynnikiem, który obecnie najmocniej wspiera stronę popytową na rynku ropy naftowej w USA, są problemy z dostawami tego surowca ropociągiem Keystone, biegnącym z kanadyjskiej prowincji Alberta do rafinerii w Stanach Zjednoczonych i transportującym dziennie 590 tys. baryłek ropy naftowej. Operator ropociągu, spółka TransCanada, ogłosiła wczoraj zamiar obniżenia dostaw ropy tą drogą do niektórych klientów aż o 85% do końca listopada po tym, jak w minionym tygodniu ropociąg musiał zostać zamknięty na skutek wycieku ropy w Dakocie Południowej. Keystone to jedna z kluczowych dróg importu ropy naftowej do Stanów Zjednoczonych, więc ograniczenie tego kanału wpływa istotnie na ceny ropy – jednak możliwe, że tylko przejściowo, do czasu usunięcia usterek ropociągu.
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
PSZENICA
 
Wzrost cen pszenicy na skutek działań inwestorów instytucjonalnych.
 
Notowania pszenicy już od wielu miesięcy poruszają się pod wyraźną presją sprzedających. Dominacja strony podażowej wynika z dużej globalnej produkcji tego zboża, wywierającej negatywną presję na ceny pszenicy w Stanach Zjednoczonych.
 
Słabe nastroje na tym rynku są od dłuższego czasu podkreślane działaniami inwestorów instytucjonalnych, którzy utrzymują dużą liczbę krótkich pozycji. To sprawia, że notowania pszenicy są okresowo podatne na tzw. short covering, czyli wzrosty wynikające z zamykania krótkich pozycji przez fundusze. Zwyżka z bieżącego tygodnia również jest tłumaczona tym efektem. W pewnym stopniu jednak wsparły ją fundamenty rynkowe w postaci obniżenia jakości uprawianej pszenicy w USA, sygnalizowanego przez Departament Rolnictwa.
 
Notowania pszenicy w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • I znow ta pie-rzona Kanada robi krecia robote na slusznej linii naszej Partii Oszolomow dozacych do ceny ropy na poziomie 0,01 baksa !! Wczesniej, latem, podpalili lasy teraz jakis dywersant przepilowal "bukfelkiem" rurociag - STRATEGICZNY DLA ROZWOJU CYWILIZACJI OSZOLOMOW. No i "bedzie" dobrze...??? Ni chuchu ;)))

  ~adere   (25 listopada 2017 o 07:59)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • ;)))) Czy Pani NAPRAWDE nie ma poczucia Wstydu i Zenady !!! A co z ropa GLUPKOWA , ktora zalewa swiat ? , a zapasy hamerkanskie , ktotre od miesiecy wyllewaja sie przez przepelnione zbiorniki - a slynne auta Tesla - a Iran nienapasiony i pompujacy jak oszalaly - a Irak, Libia i Nigeria juz ogarniete zbrojnie???j Kanada jest taka popierdulka jesli chodzi o wydobycie i SPRZEDAZ ropy jak Pani prognozy - co kazdy Jelop majacy dostep do kompa z netem rozkmini w 2 minuty (;;;

  ~adere   (22 listopada 2017 o 12:20)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie