Cena soi z powrotem w tegorocznym dołku

18.09.2018 10:25  Surowce
Cena soi z powrotem w tegorocznym dołku
Bieżący rok na rynkach towarów rolnych jest emocjonujący. W przypadku większości z nich, w ostatnich miesiącach zdecydowanie przeważała strona podażowa. Była ona (i nadal jest) szczególnie aktywna na rynku soi, gdzie istotny wpływ na kształtowanie się cen miały wydarzenia polityczne.
 
Chociaż jeszcze na początku czerwca notowania amerykańskich kontraktów na soję poruszały się w okolicach 10 USD za buszel, to właśnie czerwiec przyniósł najbardziej dotkliwe spadki cen tego surowca. Już w połowie lipca cena soi w USA niewiele przekraczała poziom 8 USD za buszel. Późniejsze próby odbicia okazały się nietrwałe: obecnie cena soi z powrotem porusza się blisko tegorocznych minimów.
 
Największym ciosem dla notowań soi była, i wciąż pozostaje, wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Kluczowe znaczenie na tym rynku miało wprowadzenie wysokich ceł na import amerykańskiej soi do Chin, co przyczyniło się do znaczącego zmniejszenia wymiany handlowej tym surowcem. Uderzyło to w ceny soi w USA, ponieważ Stany Zjednoczone są największym eksporterem tego surowca, natomiast Chiny są dominującym importerem soi na świecie. Po narzuceniu wysokich ceł, chińscy importerzy zaczęli chętniej zaopatrywać się w soję z Brazylii.
 
Temat wojny handlowej USA i Chin przewija się przez rynki surowcowe, w tym rynek soi, od paru miesięcy. Niewiele wskazuje na to, aby ta kwestia została szybko rozwiązana, zwłaszcza że w poniedziałek Stany Zjednoczone narzuciły nowe cła, tym razem dotyczące importu dóbr z Chin o wartości około 200 miliardów dolarów. Chociaż tym razem cła nie uderzyły bezpośrednio w rynek soi, to i tak negatywnie wpłynęły na ceny surowca, ponieważ oznaczają one, że cła dotyczące soi mogą się utrzymać na dłużej, pociągając za sobą niższy popyt na amerykańską soję ze strony Chin. W tym sezonie, jest to dla amerykańskich farmerów wyjątkowo duży cios, ponieważ produkcja soi w Stanach Zjednoczonych jest wyjątkowo duża, a obfitość surowca wywiera dodatkową presję na niskie ceny.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie