Ceny ropy w górę, Trump grozi Chinom

11.06.2019 10:21  Surowce
Ceny ropy w górę, Trump grozi Chinom
Prawdopodobieństwo nałożenia przez Stany Zjednoczone kolejnych ceł na towary z Chin wspiera notowania ropy. We wtorkowy poranek kontrakty na baryłkę ropy West Texas Intermediate na giełdzie paliw NYMEX są kosztują mniej niż 54 dolary. Z kolei notowane na londyńskiej giełdzie paliw ICE Futures Europe kontrakty na brent wyceniane są poniżej 63 dolarów za baryłkę.
 
Notowania cen ropy WTI, 1TYG, źródło: Teletrader.com
  
Notowania cen ropy Brent, 1TYG, źródło: Teletrader.com
 
Odreagowanie po poniedziałkowej zniżce jest pochodną słów Donalda Trumpa. W wywiadzie stwierdził on, że nałoży na Chiny kolejne cła w przypadku braku obecności prezydenta Państwa Środka na szczycie G20 pod koniec czerwca. Choć chińska administracja jest chętna na dalsze negocjacje z USA, nie zapowiedziała udziału Xi Jinpinga w szczycie w Osace. Cła, o których mówi amerykański prezydent, mogą dotyczyć eksportu wartego nawet 300 mld dolarów.
 
Brak stabilności cen czarnego złota oraz szereg czynników hamujących ich potencjalny wzrost powodują, że Arabia Saudyjska jest za utrzymaniem obecnych poziomów redukcji wydobycia surowca w krajach OPEC oraz innych znaczących eksporterów ropy. Do spotkania kartelu ma dojść w pierwszym tygodniu lipca.
 
Zobacz także: DM BOŚ: raport surowce
 
Zapewne omawiane na nim będę również najnowsze prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Wynika z nich, że 2020 rok będzie okresem trwałej nadwyżki podaży ropy nad popytem. Głównymi powodami takiego stanu rzeczy mają być spowolnienie światowej gospodarki oraz perspektywa pogłębiającej się wojny handlowej. Kolejnym czynnikiem ma być rosnąca produkcja surowca z łupków – i to pomimo faktu, że w ubiegłym tygodniu liczba czynnych wiertni ropy z łupków spadła w USA do 789, czyli najniższego poziomu od lutego 2018 roku. Biorąc pod uwagę prognozy Agencji oraz wciąż potężną podaż czarnego złota ze Stanów Zjednoczonych, które już teraz stały się największym producentem ropy na świecie, kraje OPEC oraz sojusznicy kartelu będą musiały podjąć zdecydowane działania, by ograniczyć spadki cen surowca w przyszłym roku.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #38   PODSUMOWANIE ROKU 2018 (DEWELOPERZY): Mateusz Mucha, DM Navigator
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie