Ceny zbóż mocno w dół

16.07.2019 12:09  Surowce
Ceny zbóż mocno w dół
Początek bieżącego tygodnia na globalnych rynkach surowcowych był okresem zróżnicowanych nastrojów. Dobre dane z Chin wsparły stronę popytową na rynkach związanych z koniunkturą, w tym głównie na rynkach metali przemysłowych. Zupełnie inne nastroje panowały jednak na wykresach zbóż, gdzie inwestorzy musieli przygotować się na duże emocje.
 
Początek sesji na rynkach kukurydzy, pszenicy oraz soi w Stanach Zjednoczonych odznaczał się siłą kupujących za sprawą obaw związanych z warunkami meteorologicznymi na terenach uprawy tych roślin w USA. Zapowiadany jest bowiem okres wysokich temperatur i niewielkich opadów deszczu, a to są informacje, które mogą niekorzystne wpłynąć na uprawiane w Stanach Zjednoczonych zboża i rośliny oleiste.
 
Jednak późniejsze godziny przyniosły zupełną zmianę nastrojów na tych rynkach. Notowania kukurydzy, soi oraz pszenicy w USA runęły w dół i zakończyły poniedziałkową sesję na sporych minusach. Ceny kukurydzy oraz pszenicy w tym kraju spadły o prawie 3%, natomiast na rynku soi dzień zakończył się na 1,2-procentowym minusie.

Zobacz także: 
 
Jednym z czynników, które sprzyjały spadkom notowań zbóż, były informacje o całkiem niezłej jakości zbóż produkowanych w USA. Departament Rolnictwa USA podał, że 58% kukurydzy, 76% pszenicy oraz 54% soi uprawianej w tym kraju jest dobrej lub bardzo dobrej jakości. W przypadku kukurydzy i soi były to zaskakująco dobre wyniki, natomiast w przypadku pszenicy wynik był rozczarowujący, jednak na tyle duży, aby inwestorzy na niego istotnie nie zareagowali i ugięli się pod presją spadających cen pozostałych zbóż.
 
Notowania cen kukurydzy, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen pszenicy, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen soi, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Warto zaznaczyć, że notowania kukurydzy oraz soi w Stanach Zjednoczonych dotarły w poniedziałek do okolic tegorocznych maksimów cenowych. To oznacza, że presja spadkowa na ceny tych towarów była tym wyższa, gdyż część inwestorów uznała ten moment za dobrą okazję do odreagowania spadkowego.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: DŁUGOTERMINOWA ANALIZA INDEKSÓW mWIG40 i sWIG80 | Analiza techniczna   Jak budować portfel inwestycyjny na lata? Przegląd różnych klas aktywów
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie