Chiny chcą więcej ropy

21.05.2015 10:31  Surowce
Chiny chcą więcej ropy Na rynku ropy naftowej wciąż mówi się o nadpodaży, bowiem wszyscy producenci tego surowca utrzymują wysokie poziomy wydobycia, zaś popyt na ropę nie jest na tyle duży, by dotrzymać im tempa. Jednak w tym tygodniu pojawiły się ciekawe informacje świadczące o tym, że Chiny wciąż kupują spore ilości tego surowca.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji podanych przez agencję Reuters, producenci ropy naftowej z Bliskiego Wschodu ostatnio odmówili Chinom dostarczenia większych ilości tego surowca. Chiny liczyły na dodatkowe dostawy ropy naftowej z Bliskiego Wschodu w maju i czerwcu, jednak Arabia Saudyjska, Kuwejt oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie odrzuciły ich prośby, zostawiając sobie większe rezerwy na potrzeby własnych rafinerii.


Notowania cen ropy BRENT, YTD

źródło: Teletrader.com

Jest to poniekąd efekt zmian, jakie zachodzą w bliskowschodnim przemyśle naftowym. Tradycyjnie Arabia Saudyjska była eksporterem ropy i importerem produktów rafineryjnych. Jednak teraz się to zmienia – w kwietniu pełne moce przerobowe osiągnęła tamtejsza rafineria Yasref, przerabiająca 400 tysięcy baryłek ropy dziennie. Co więcej, spółka Saudi Aramco jest w trakcie budowy kolejnej rafinerii, Jubail, a także ma w planach wybudowanie trzeciej rafinerii do 2018 r. Każda z nich ma mieć moce przerobowe na poziomie 400 tysięcy baryłek dziennie.

Chiny w kwietniu importowały ok. 7,4 mln baryłek ropy naftowej dziennie, co pozwoliło im na wyprzedzenie Stanów Zjednoczonych i, tym samym, zajęcie pozycji globalnego lidera pod tym względem. Państwo Środka od kilku miesięcy stara się wykorzystać niższe ceny ropy na globalnym rynku, zwiększając import i uzupełniając swoje strategiczne rezerwy tego surowca.

Duży popyt na ropę naftową z Azji tłumaczy w dużym stopniu, dlaczego kraje Bliskiego Wschodu nie chcą ograniczać wydobycia tego surowca. Arabia Saudyjska produkuje obecnie ponad 10 mln baryłek ropy dziennie, co stanowi historyczny rekord. Duża produkcja raczej się utrzyma w kolejnych miesiącach, bowiem przedstawiciele OPEC sami przyznają, że zmniejszenie limitu produkcji ropy w kartelu na czerwcowym spotkaniu jest mało prawdopodobne.Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie