Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Surowce


Comeback złota

17.08.2017 11:27  Surowce
Comeback złota
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku złota była okresem dość szybkiego osuwania się cen tego metalu w dół, zwłaszcza po tym, jak we wcześniejszych dniach po raz kolejny notowaniom złota nie udało się wybić ponad poziom 1300 USD za uncję.
 
Notowania cen złota, 1TYG, źródło: Teletrader.com
 
Jednak środowa sesja przyniosła mocny wzrostowy comeback złota. Cena tego kruszcu dynamicznie zwyżkowała, zbliżając się do poziomu 1290 USD za uncję, a w czwartek rano kontynuuje ruch w górę. To oznacza, że ponowny test psychologicznej bariery na poziomie 1300 USD za uncję może nastąpić jeszcze w bieżącym tygodniu.
 
Obserwowana obecnie siła strony popytowej na rynku złota wynika bezpośrednio z sytuacji na rynkach walutowych. Momentem przełomowym było nagłe osłabienie amerykańskiego dolara po publikacji protokołu z posiedzenia Fed. Wymowa tej publikacji była gołębia: członkowie Fed przede wszystkim wyrazili swoje obawy dotyczące niskiego poziomu inflacji w USA. Według nich, inflacja w Stanach Zjednoczonych może utrzymywać się poniżej ich celu inflacyjnego na poziomie 2% przez dłuższy czas niż oczekiwali.
 
Obawy dotyczące niskiej inflacji inwestorzy odczytali jako zwiększoną niepewność dotyczącą kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA. Obecnie nie wszyscy wierzą nawet w to, że Fed zdecyduje się na trzecią tegoroczną podwyżkę – a jeśli już, to raczej przeważa pogląd, że nastąpi ona dopiero w grudniu.
 
Ważnym elementem zacieśniania polityki monetarnej w USA jest też zmniejszanie sumy bilansowej, co jednak Fed w protokole potwierdził jako plan na najbliższe miesiące. Oznacza to, że nawet mimo obaw o niską inflację, przedstawiciele Fed nie wycofują się ze swojego pierwotnego założenia kontynuowania procesu wycofywania się z QE. To z kolei może generować presję podażową na ceny złota w kolejnych miesiącach. Na razie jednak nastroje na tym rynku pozostają pozytywne.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie