DM BOŚ: Tygodnik FX

04.12.2017 08:40  Surowce
DM BOŚ: Tygodnik FX Dolar próbował w ostatnim tygodniu przełamać negatywną passę obserwowaną od początku listopada. Nadal w centrum zainteresowania pozostawały losy ustawy podatkowej – w momencie sporządzania tego raportu nie były znane wyniki kluczowego głosowania w Senacie, jakie zaplanowano na piątkowe popołudnie naszego czasu (godz. 17:00).

Poza tym mieliśmy przesłuchanie Jerome Powella przed Senacką Komisją Bankową – przyszły szef FED dał do zrozumienia, że bilans banku centralnego może zostać zredukowany do 2,5-3,0 bln USD, a proces ten może potrwać około 2-4 lat. Powell zamierza też uważnie śledzić perspektywy inflacji, jest też za tym, aby poluzować ostre reguły ostrożnościowe dla sektora bankowego wprowadzone po kryzysie w 2008 r.

Agencje odnotowały też wypowiedź Janet Yellen przed połączonym komitetem ekonomicznym Kongresu w której przyznała ona, że gospodarka może być silniejsza, niż sądzono, a czynniki stojące za niską inflacją mogą okazać się przejściowe. Z
kolei prezydent Donald Trump nominował prof. Marvin’a Goodfriend’a do zarządu FED. W przyszłym tygodniu rynek nadal będzie śledził losy ustawy podatkowej (jeżeli zostanie przyjęta przez Senat, to teraz obie izby będą musiały wypracować jednolitą wersję), ale i też dane z rynku pracy, które tym razem poznamy 8 grudnia.
 
Euro nie złapało konkretnego kierunku. Wprawdzie w ostatnich dniach dobrze przyjęto informacje z Niemiec o możliwości rozmów nt. ponownego zawiązania Wielkiej Koalicji pomiędzy socjaldemokratami, a chadekami, ale obie partie nie podjęły jeszcze wiążących decyzji, czy otwierają proces negocjacji, a wstępne żądania socjaldemokratów mogą być trudne do realizacji. Wystarczającym wsparciem nie stały się też dane makro – o ile w zeszłym tygodniu rynek został mile zaskoczony szacunkami PMI za listopad, o tyle teraz wstępne wyliczenia inflacji HICP za listopad nieco rozczarowały (1,5 proc. r/r wobec oczekiwanych 1,6 proc. r/r).
 
Więcej informacji w załączniku
 
Dorota Sierakowska 
Analityk 
Dom Maklerski BOŚ S.A. 

Marek Rogalski
Główny Analityk Walutowy
Dom Maklerski BOŚ S.A. 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie