Decyzja OPEC bez zaskoczenia dla inwestorów

01.12.2017 10:07  Surowce
Decyzja OPEC bez zaskoczenia dla inwestorów
ROPA NAFTOWA
 
Decyzja OPEC bez zaskoczenia dla inwestorów.
 
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie dla cen tego surowca. Notowania amerykańskiej ropy WTI zwyżkowały o symboliczne 0,02% do okolic 57,40 USD za baryłkę. Również cena europejskiej ropy Brent zakończyła czwartkową sesję na takim samym poziomie, na jakim ją zaczęła.
 
Wczoraj oczy inwestorów na rynku ropy naftowej zwrócone były na Wiedeń, gdzie przedstawiciele OPEC spotkali się, by podjąć decyzję dotyczącą przedłużenia porozumienia narzucającego limity produkcji na państwa kartelu i niektóre kraje spoza OPEC, w tym Rosję. Niespodzianki nie było: na czwartkowym spotkaniu zadecydowano o przedłużeniu porozumienia w dotychczasowym kształcie do końca 2018 r. – był to scenariusz zgodny z rynkowymi oczekiwaniami. Jednocześnie jednak uczestnicy spotkania w Wiedniu ocenili, że konieczna będzie regularna rewizja postanowień porozumienia w celu uniknięcia przegrzania rynku.
 
Jako że decyzja OPEC była już uwzględniona w cenach, rynek nie zareagował na nią istotnie. Dzisiaj rano cena ropy naftowej rośnie, jednak ruch ten można rozpatrywać nie tylko jako reakcję po spotkaniu OPEC, lecz również jako odreagowanie po spadkach cen ropy, mających miejsce od poniedziałku.
 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
MIEDŹ
 
Delikatne odreagowanie wzrostowe cen miedzi.
 
Bieżący tydzień na rynku miedzi zdecydowanie należy do strony podażowej. Ceny miedzi spadały dynamicznie od poniedziałku do środy i dopiero wczoraj na rynku tym sytuacja się ustabilizowała. Dzisiaj rano cena miedzi w Stanach Zjednoczonych delikatnie odbija w górę, oscylując obecnie w okolicach 3,07-3,08 USD za funt.
 
Notowania miedzi praktycznie nie zareagowały na dane makroekonomiczne z Chin. Wczoraj opublikowane zostały lepsze od (niewygórowanych) oczekiwań listopadowe odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług wg CFLP – a dzisiaj z kolei pojawił się nieco rozczarowujący odczyt indeksu PMI dla przemysłu Chin, przygotowywany przez Markit Economics.
 
Obecnie na rynku miedzi ścierają się dwie obawy. Jedna z nich dotyczy gospodarki Chin, która nie radzi sobie ostatnio najlepiej, a dane makro raczej tam rozczarowują. Inwestorzy obawiają się zwłaszcza osłabienia tempa rozwoju tamtejszego sektora budowlanego, gdyż ten czynnik istotnie przekłada się na chiński popyt na miedź. Drugą obawą jest ta dotycząca podaży miedzi, która związana się z powtarzającymi się protestami górników w kluczowych kopalniach tego surowca – ten czynnik może z kolei pozytywnie przekładać się na ceny miedzi w kolejnych tygodniach i miesiącach.
 
Notowania miedzi w USA – dane dzienne 

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
inwestowanie