Deklaracja force majeure na dostawy ropy naftowej na Morzu Północnym

15.12.2017 09:43  Surowce
Deklaracja force majeure na dostawy ropy naftowej na Morzu Północnym ROPA NAFTOWA
 
Deklaracja force majeure na dostawy ropy naftowej na Morzu Północnym.
 
W bieżącym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. O ile początek tygodnia był wzrostowy, to wtorkowa i środowa sesja przyniosły spadki, z kolei wczoraj nastroje na tym rynku się poprawiły i cena ropy z powrotem zaczęła rosnąć. Obecnie notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się powyżej poziomu 57 USD za baryłkę.
 
Inwestorzy są słusznie zaniepokojeni sytuacją w niektórych państwach produkujących ropę naftową. W Wenezueli doszło praktycznie do organizacyjnego paraliżu państwowego giganta PDVSA, który uniemożliwia podjęcie licznych, mniej i bardziej ważnych decyzji, począwszy od zatwierdzania faktur na taksówki aż po akceptację sprzedaży ropy naftowej i jej transportu tankowcami. Z kolei w Europie za wyjątkową sytuację należy uznać deklarację force majeure („siły wyższej”) przez operatora ropociągu Forties, który został zamknięty 11 grudnia.

Naprawy tego kluczowego ropociągu na Morzu Północnym potrwają prawdopodobnie kilka tygodni, a powyższa deklaracja oznacza, że w tym czasie dostawy ropy naftowej ropociągiem zostały wstrzymane przez czynniki niezależne od jej operatora. O ile stany force majeure na dostawy ropy zdarzają się regularnie w krajach mniej stabilnych politycznie i gospodarczo (np. w Nigerii), to na Morzu Północnym są niezwykle rzadki: ostatnio do tego typu incydentu doszło w 1988 r. za sprawą katastrofalnej eksplozji na platformie Piper Alpha.
 
Niemniej, czynnikiem ograniczającym wzrost notowań ropy naftowej są prognozy wzrostu jej produkcji w Stanach Zjednoczonych. Według opublikowanego wczoraj raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, rozwój sektora łupkowego w USA doprowadzi do powstania nadwyżki na globalnym rynku ropy w 2018 r.
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
PALLAD
 
Notowania palladu najwyżej od 2001 roku.
 
Spadek wartości amerykańskiego dolara w bieżącym tygodniu doprowadził do odbicia notowań metali szlachetnych w górę. W przypadku cen złota, srebra oraz platyny zakończyło się jednak na dość niewielkiej zwyżce i dotarciu notowań do technicznych oporów.
 
Tymczasem zupełnie inna sytuacja panuje na wykresie palladu. Notowania tego kruszcu, ze względu na korzystną sytuację fundamentalną w postaci wieloletnich deficytów, poruszają się w tym roku w wyraźnym trendzie wzrostowym, przerywanym jedynie krótkimi korektami spadkowymi. Zniżka wartości USD w bieżącym tygodniu tym bardziej sprzyjała notowaniom palladu w dalszych wzrostach, a wczoraj cena tego metalu przekroczyła poziom 1030 USD za uncję po raz pierwszy od 2001 roku. Tym samym, trend wzrostowy na tym rynku jest utrzymany.
 
 
Notowania palladu – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie