Drożejąca ropa może być wyzwaniem dla globalnej gospodarki

07.05.2018 10:08  Surowce
Drożejąca ropa może być wyzwaniem dla globalnej gospodarki
Na przełomie 2015-16 wielu analityków wieszczyło koniec ery ropy naftowej. Najbardziej skrajne prognozy zakładały spadek ceny baryłki do 20 dolarów. Minęły zaledwie 2 lata, a cena „czarnego złota” poszła w górę z 30 do 70 dolarów, czyli o ponad 130%.
 
 
Jest wiele spekulacji, dlaczego tak się dzieje. Przykładowo od dłuższego czasu mówi się o sekretnym porozumieniu arabsko-rosyjskim, którego celem miał być właśnie wzrost ceny ropy i udany debiut giełdowy największej firmy z sektora oil&gas – saudyjskiego Aramco, początkowo zapowiadany na rok 2018, a następnie przesunięty na rok kolejny.
 
Nie wiadomo ile w tych spekulacjach jest prawdy, ale fakt faktem, że ropa jest coraz droższa. Ewentualny dalszy wzrost w kierunku 80 dolarów może być coraz większym wyzwaniem dla globalnej gospodarki. Dobrze więc byłoby, aby podaż ożywiła się i zaczęła reagować na coraz wyższe poziomy cenowe.
 
Reasumując, ropa podrożała od początku roku o 15%. To jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich klas aktywów. Jeśli jednak wzrost utrzyma się, może być poważnym wyzwaniem dla koniunktury gospodarczej na świecie.

Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.
 
 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie