Irański eksport ropy naftowej coraz mniejszy

16.10.2018 10:36  Surowce
Irański eksport ropy naftowej coraz mniejszy
Na początku października notowania ropy naftowej poruszały się na tegorocznych i kilkuletnich maksimach cenowych, jednak kolejne dni przyniosły spadki notowań. Cała pierwsza połowa października zakończyła się dla cen ropy naftowej na minusie. Nie zmienia to faktu, że notowania ropy Brent nadal poruszają się powyżej poziomu 80 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych oscyluje w okolicach 71-72 USD za baryłkę.
 
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej jest na razie spokojny, a notowania tego surowca poruszają się w konsolidacji. Ropa opiera się jednak dalszym zniżkom, do czego przyczynia się napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie. W ostatnich dniach na pierwszy plan wybija się kwestia zaginięcia saudyjskiego dziennikarza w Turcji, która prowokuje oskarżenia skierowane w stronę władz Arabii Saudyjskiej. Niektórzy politycy i dziennikarze wprost oskarżają Saudyjczyków o zabójstwo dziennikarza, grożąc sankcjami w przypadku potwierdzenia takiej wersji wydarzeń. Arabia Saudyjska zaprzecza tym oskarżeniom, jednak napięta sytuacja budzi obawy o zaburzenia także w handlu ropą naftową. 
 
Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Dodatkowo, emocje budzą sankcje narzucone na Iran przez Stany Zjednoczone, do których sojusznicy USA mają dostosować się do 4 listopada. Termin ten zbliża się wielkimi krokami, a konsekwencje sankcji coraz lepiej widać w handlu irańską ropą naftową. Eksport ropy z tego kraju jest coraz mniejszy, a kraje, które dotychczas kupowały duże ilości ropy naftowej z Iranu, przerzucają się na innych dostawców. 
 
Reakcja inwestorów na sankcje narzucone na Iran jest jednak mało wyraźna. To wynik faktu, że o konsekwencjach sankcji mówi się już od wielu miesięcy. W tym czasie inwestorzy zdążyli zdyskontować obawy dotyczące zmniejszonej podaży irańskiej ropy naftowej, co widać było po zwyżkach notowań tego surowca na globalnym rynku. Ostatnie tygodnie pokazały, że strona popytowa na rynku ropy nadal jest zbyt słaba, aby popchnąć ceny w kierunku 100 USD za baryłkę.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie