Już dzisiaj ważna decyzja OPEC

30.11.2017 11:32  Surowce
Już dzisiaj ważna decyzja OPEC
Czwartkowa sesja na rynkach surowcowych będzie upływała pod znakiem spotkania przedstawicieli krajów OPEC. To właśnie rynek ropy naftowej przyciągnie dzisiaj najwięcej uwagi, ponieważ o tym wydarzeniu spekulowano już od wielu miesięcy i ma ono dużą szansę istotnie wpłynąć na notowania „czarnego złota” na globalnym rynku.
 
Głównym tematem spotkania delegatów z OPEC i państw non-OPEC (z Rosją na czele) będzie oczywiście przedłużenie porozumienia w zakresie limitów produkcji ropy naftowej. W obecnej formie trwa ono do marca 2018 r. i przeważają głosy, że powinno być ono przedłużone do końca 2018 roku. Zwolennikiem przedłużenia porozumienia o jak najdłuższy okres jest wiele krajów OPEC, w tym Arabia Saudyjska, której zależy na utrzymaniu wysokich cen ropy naftowej na globalnym rynku, zwłaszcza biorąc pod uwagę plany tego kraju w zakresie upublicznienia spółki Saudi Aramco.
 
Entuzjazmu krajów Bliskiego Wschodu nie podziela Rosja. Aleksander Nowak, minister energii w tym kraju, wyraził obawy, że przedłużenie porozumienia o tak długi, dziewięciomiesięczny okres jeszcze bardziej sprowokuje Stany Zjednoczone do zwiększonej produkcji ropy naftowej i tym samym, utrudni sytuację innym producentom, w tym krajom, które podpisują porozumienie. Te słowa ze strony rosyjskiego ministra nie budzą zdziwienia, biorąc pod uwagę niedawne rzekome naciski na niego ze strony przedstawicieli rosyjskiego przemysłu wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej. Chociaż Rosja nie jest przeciwnikiem porozumienia, to apeluje o to, by było ono regularnie analizowane i aby była sprawdzana jego zasadność.
 
Dzisiaj na spotkaniu OPEC dyskutowana może być również kwestia dołączenia do porozumienia dwóch krajów, które dotychczas były z niego wyłączone: Nigerii oraz Libii. Te afrykańskie państwa nie musiały dopasowywać się do limitów produkcji ze względu na ich trudną sytuację polityczną i gospodarczą. Jednak obecnie sprawy w Nigerii i Libii ustabilizowały się na tyle, aby rozmawiać na temat ich solidarnego dopasowania się do reszty państw kartelu OPEC.
 
Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletarder.com
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie