Jesteś w: Manager » Surowce

Katar opuszcza OPEC

04.12.2018 10:13  Surowce
Katar opuszcza OPEC Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przyniósł dynamiczne odbicie notowań w górę. Miało to związek z ogólnymi lepszymi nastrojami na globalnym rynku finansowym po owocnym spotkaniu G20, odbywającym się pod koniec poprzedniego tygodnia w Buenos Aires. Kulminacyjnym punktem spotkania były sobotnie rozmowy pomiędzy przywódcami Stanów Zjednoczonych i Chin, które zakończyły się obietnicą braku nowych wzajemnych ceł przez kolejne 90 dni oraz kontynuacją rozmów w celu wypracowania porozumienia i zażegnania lub przynajmniej złagodzenia wojny handlowej.
 
Fakt, że oba kraje chcą ze sobą rozmawiać, wzbudził optymizm dotyczący przyszłości światowej gospodarki, a to pozytywnie odbiło się na cenach ropy naftowej. Lepsze perspektywy globalnej gospodarki zwiększają oczekiwania dotyczące popytu na „czarne złoto”.
 
Jednak obecnie inwestorzy powoli przestają się skupiać na rezultatach spotkania G20, a na tapecie znajdują się nadchodzące rozmowy krajów OPEC, które w czwartek mają odbyć się w Wiedniu. Przed tym wydarzeniem na rynku ropy pojawił się zgrzyt: Katar ogłosił zamiar wystąpienia z kartelu w styczniu. To niewielkie państwo jest jednym z najmniejszych producentów ropy w OPEC, ale jednocześnie jest największym eksporterem LNG. I to właśnie na gazie Katar chce się skupić i tam realizować swoje ambicje.
 
Przedstawiciele Kataru zaprzeczyli, jakoby ich decyzja była podyktowana czynnikami politycznymi. Jednak tamtejszy minister energii zasugerował, że jego kraj „nie chce uczestniczyć w życiu organizacji zdominowanej przez jedno państwo”. Chodzi oczywiście o Arabię Saudyjską, która jest największym producentem ropy naftowej w OPEC i de facto kontroluje to, co się w kartelu dzieje. Nie jest też tajemnicą, że Katar nie utrzymuje dobrych relacji z niektórymi państwami OPEC. Było to dobrze widoczne w 2017 r., kiedy to Arabia Saudyjska, ZEA, Bahrajn i Egipt zorganizowały gospodarczy i polityczny bojkot Kataru, utrudniając funkcjonowanie temu krajowi na arenie międzynarodowej.
 
Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie