Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Surowce


Kolejne problemy z produkcją ropy naftowej w Libii

07.08.2017 11:05  Surowce
Kolejne problemy z produkcją ropy naftowej w Libii ROPA NAFTOWA
 
Kolejne problemy z produkcją ropy naftowej w Libii.
 
Miniony tydzień na rynku ropy naftowej był okresem nerwowej konsolidacji notowań. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI przez większość tego czasu poruszała się w rejonie 48,50-50,00 USD za baryłkę, czyli tuż poniżej ważnego psychologicznego oporu.

Fundamenty globalnego rynku ropy naftowej wciąż skutecznie powstrzymują notowania surowca od spektakularnych zwyżek – dzisiaj rano cena ropy delikatnie kieruje się w dół, kontynuując konsolidację z minionego tygodnia. Stronie podażowej sprzyja wzrost produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych oraz OPEC, a także wysoki poziom zapasów.
 
Niemniej, dzisiaj pojawiły się informacje dotyczące problemów z produkcją ropy naftowej w Libii – czyli kraju, który w ostatnich miesiącach dynamicznie zwiększał poziom wydobycia. Stopniowo wygaszana jest produkcja ropy na polu naftowym Sharara, odpowiadającym za produkcję około 270 tys. baryłek ropy dziennie. Jest to powiązane ze wstrzymaniem działalności terminalu eksportowego paliwa oraz rafinerii w mieście Zawiya. Według nieoficjalnych informacji, przyczyną problemów jest atak uzbrojonej grupy bojówkarzy na instalacje.
 
Sharara to największe pole naftowe w Libii, odpowiadające za około jedną czwartą całkowitej krajowej produkcji. Po dwuletnim wstrzymaniu tam wydobycia, zostało ono otworzone ponownie w grudniu ub.r., jednak od czerwca z powrotem zdarzały się przerwy w produkcji, związane m.in. z blokadami ropociągów oraz strajkami pracowników. Niemniej, kłopoty z wydobyciem ropy naftowej w Libii zdarzają się na tyle często, że inwestorzy traktują je z dystansem i nie wpływają one istotnie na globalne ceny ropy naftowej.
 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
ZŁOTO
 
Cena złota bliska piątkowych minimów na skutek stabilizacji wartości USD.
 
Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy wsparły notowania amerykańskiego dolara, co nie pozostało niezauważone na rynku złota. Cena żółtego kruszcu, która jest negatywnie skorelowana z wartością USD, spadła w piątek o 0,75% i dzisiaj rano porusza się w okolicach piątkowego zamknięcia, czyli w pobliżu poziomu 1262 USD za uncję, co jest związane głównie ze stabilizacją notowań dolara.
 
Najbliższe dni na rynku złota prawdopodobnie będą dość spokojne za sprawą relatywnie niewielkiej ilości istotnych danych makro z globalnej gospodarki. Dopiero końcówka tygodnia przyniesie ważne dane z amerykańskiego rynku pracy (czwartek) oraz informacje dotyczące inflacji w USA (piątek), które mogą mocniej zachwiać notowaniami żółtego kruszcu. Co najmniej do tego czasu cena złota może pozostać pod presją podaży, aczkolwiek w krótkoterminowej perspektywie istotnym rejonem wsparcia są okolice 1257-1261 USD za uncję.
 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie