Komentarz surowcowy - ropa naftowa, kawa

12.12.2018 09:29  Surowce
Komentarz surowcowy - ropa naftowa, kawa ROPA NAFTOWA
 
USA zakończą 2018 rok jako największy producent ropy na świecie.
 
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie, jednak na razie trudno mówić o istotnej zmianie nastrojów na rynku tego surowca. Ceny ropy jedynie nieznacznie odbiły się od tegorocznych minimów. Notowania ropy WTI w Stanach Zjednoczonych przekroczyły dzisiaj rano poziom 52 USD za baryłkę, natomiast ceny europejskiej ropy Brent zbliżyły się do 61 USD za baryłkę. 
 
Niedawna decyzja o cięciu produkcji ropy naftowej przez OPEC i niektóre państwa spoza kartelu (w tym Rosję) uspokoiła stronę podażową na rynku ropy. Teraz jednak inwestorzy czekają już na konkretne działania, a ich uwaga na nowo skierowała się w stronę Stanów Zjednoczonych po ostatnich prognozach przedstawionych przez tamtejszy Departament Energii. 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Działająca w ramach departamentu Energy Information Administration (EIA) poinformowała bowiem, że USA najprawdopodobniej zakończą 2018 rok jako największy producent ropy naftowej na świecie. Tegoroczna średnia produkcja ma wzrosnąć o 1,53 mln baryłek dziennie do poziomu 10,88 mln baryłek dziennie. To nieco niższy wzrost niż wcześniej oczekiwano, jednak i tak jest to znacznie wyższa wartość niż dotychczasowy rekord z 1970 roku, wynoszący 9,6 mln baryłek. 
 
EIA oczekuje także, że w 2019 roku średnia produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych przekroczy 12 mln baryłek dziennie. Tym samym, USA mogą umocnić swoją pozycję lidera produkcji ropy na globalnym rynku, który w ostatnim czasie wyprzedził pod tym względem Arabię Saudyjską i niebawem wyprzedzą także Rosję. Amerykańska dominacja wynika z rozwijającego się tam wydobycia ropy ze skał łupkowych. 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
KAWA
 
Kontynuacja zniżek notowań kawy.
 
Po dynamicznej zwyżce notowań kawy, obserwowanej w pierwszej połowie października, notowania tego surowca z powrotem znalazły się pod presją podaży. Cena kawy gatunku arabica, notowanej w Stanach Zjednoczonych, obecnie niewiele przekracza już 100 centów za funt, co oznacza najniższe poziomy od pierwszych dni października tego roku. 
 
W szerszym ujęciu, ceny kawy poruszają się w długoterminowym trendzie spadkowym. Jest on związany m.in. z dużą podażą tego surowca na świecie, przekraczającą popyt na kawę. W tym sezonie pogoda sprzyja farmerom uprawiającym kawę, powodując nie tylko duże zbiory, ale i dobrą jakość zebranej kawy. Jednocześnie, przemysł spożywczy w dużej mierze już zaspokoił swoje potrzeby kupna surowca i w najbliższych tygodniach może wykazywać mniejszy popyt na kawę. 
 
Krótkoterminowo, sytuacja na rynku kawy prezentuje się więc nieciekawie. Jednocześnie, warto jednak pamiętać, że okolice 100 centów za funt są na rynku kawy ważnym technicznym i psychologicznym wsparciem. 
 
 
Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie