Komentarz surowcowy DM BOŚ - miedź, pszenica

26.03.2019 10:24  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - miedź, pszenica
MIEDŹ
 
Konsolidacja cen miedzi po dynamicznym spadku cen.
 
Końcówka minionego tygodnia na rynku miedzi była wyjątkowo słaba. W piątek notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych spadły o ponad 2%, schodząc tym samym poniżej poziomu 2,90 USD za funt i docierając do rejonu 2,85 USD za funt. Na tych poziomach notowania miedzi znów wpadły w konsolidację, która utrzymuje się na tym rynku na początku bieżącego tygodnia. 
 
W piątek impulsem do zniżek notowań miedzi były rozczarowujące dane makro w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Uwagę inwestorów zwróciły przede wszystkim dane z USA, ponieważ problemy strefy euro znane są nie od dziś, natomiast amerykańska gospodarka jak dotąd trzymała się mocno na tle pozostałych gospodarek świata. Sygnały, że i ten kraj ugiął się pod naciskiem spowolnienia gospodarczego, budzą obawy dotyczące popytu na surowce powiązane z koniunkturą, w tym miedź. 
 
 
Notowania miedzi w USA – dane dzienne
 
Te obawy są jednak obecnie równoważone przez zapowiedzi spadku produkcji miedzi w Peru już w tym tygodniu. Chińska spółka MMG ogłosiła, że ze względu na protesty lokalnej społeczności i blokadę dróg prowadzących do kopalni Las Bambas, w najbliższych dniach ogłoszona zostanie tzw. force majeure (stan „siły wyższej”), a więc niektóre kontrakty na dostawy miedzi z tej kopalni nie zostaną zrealizowane. Las Bambas to jedna z największych kopalń miedzi w Peru, odpowiadająca za produkcję na poziomie 385 tysięcy ton miedzi w poprzednim roku. Na razie nie wiadomo, jak długo ten stan może potrwać, jednak MMG deklaruje otwartość na negocjacje. 
Z technicznego punktu widzenia, zejście notowań miedzi poniżej poziomu 2,87-2,90 USD za funt może martwić w kontekście ponownego znalezienia się w konsolidacji, w której notowania poruszały się przez wcześniejsze kilka miesięcy. Na razie jednak nie wiadomo, czy obecne okolice cenowe utrzymają się na dłużej. 
 
PSZENICA
 
Pszenica najdroższa od miesiąca. 
 
Ostatnie dwa tygodnie na rynku pszenicy są okresem wzrostów notowań tego zboża. Tym samym, cena pszenicy w Stanach Zjednoczonych odreagowuje wcześniejsze dynamiczne przeceny. Obecnie notowania tego zboża w USA przekroczyły poziom 4,70 USD za buszel i znalazły się na najwyższym poziomie od miesiąca. 
 
Wzrostom cen pszenicy w Stanach Zjednoczonych sprzyjają obawy dotyczące podaży tego zboża w USA. W kluczowych rejonach uprawy pszenicy w tym kraju, pogoda jest wyjątkowo niekorzystna (największym problemem jest ciężki, mokry śnieg w Dakocie Północnej, czyli najważniejszym stanie produkującym pszenicę w USA). To zaś budzi obawy o opóźnienie zasiewów pszenicy jarej.

Zobacz także: Komentarz surowcowy DM BOŚ - platyna, pszenica
 
Na razie sytuacja nie jest dramatyczna, jednak nawracające niekorzystne zjawiska pogodowe – głównie ulewne opady – są ostatnio dużym problemem w Stanach Zjednoczonych. Jeśli w kolejnych tygodniach sytuacja się nie poprawi, to wpływ na tegoroczną produkcję zbóż w USA może być istotny. 
 
Notowania pszenicy w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Albert "Longterm" Rokicki, #113 PYTANIA DO LONGTERMA (15.03.2019)   Nowy kształt rynku finansowego
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie