Komentarz surowcowy DM BOŚ - miedź, soja

01.02.2019 15:58  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - miedź, soja MIEDŹ

Mieszane nastroje inwestorów na rynku miedzi.


Styczeń był miesiącem wzrostów na rynku miedzi. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych rozpoczynały bieżący rok w okolicach poziomu 2,55-2,60 USD za funt, podczas gdy w tym tygodniu sięgnęły niemalże poziomu 2,80 USD za funt.

Na razie zwyżka ta nie świadczy o szczególnym powrocie inwestorów do optymizmu. Styczniowe wzrosty nastąpiły bowiem po dotarciu notowań tego metalu do wielomiesięcznych minimów i, tym samym, do ważnego technicznego poziomu wsparcia. Ponadto, w horyzoncie kilkumiesięcznym notowania miedzi w USA poruszają się w konsolidacji w rejonie 2,55-2,90 USD za funt. A więc, mimo zwyżek w ostatnich tygodniach, cena miedzi pozostała w zakresie średnioterminowego ruchu bocznego.

Zobacz także: Złoto odzyskuje status 'bezpiecznej przystani'Notowania miedzi w USA – dane dzienne


Inwestorami na rynku miedzi już od dłuższego czasu targają mieszane uczucia. Z jednej strony, kupującym sprzyjają nadzieje na rozwiązanie konfliktu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W tym tygodniu Donald Trump zapowiedział spotkanie z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem, w celu wypracowania całościowego porozumienia i ogłosił duży postęp w rozmowach na linii USA-Chiny. To pozytywny znak, jednak wielu uczestników rynku nadal powątpiewa w możliwość całkowitego zażegnania sporu między tymi dwiema globalnymi potęgami gospodarczymi ze względu na wiele nierozwiązanych sporów, np. tych wokół Huawei.

Z drugiej strony, negatywnie na ceny miedzi wpływają dane makro, pokazujące spowolnienie wzrostu gospodarczego w kluczowych krajach świata, w tym w Chinach, generujących połowę globalnego popytu na ten metal. Dzisiaj pojawił się rozczarowujący finalny odczyt indeksu PMI dla przemysłu Chin za styczeń, który wyniósł zaledwie 48,3 pkt. i pokazał spadek aktywności sektora produkcyjnego w tym kraju.

Natomiast neutralnym tematem na rynku miedzi okazały się nieporozumienia w spółce Codelco, będącej największym producentem tego metalu w Chile. Spółce udało się bowiem wypracować porozumienie ze związkami zawodowymi funkcjonującymi w kopalni Gabriela Mistral na północy kraju, a tym samym – zażegnać groźbę strajku.

Podsumowując, sytuacja na rynku miedzi wciąż nie uzasadnia ani dynamicznych zwyżek notowań tego surowca, ani istotnych zniżek. Możliwe jest dalsze poruszanie się cen miedzi w konsolidacji i wyczekiwanie na jakiś konkretny impuls cenotwórczy.

Zobacz także: 2019 leczy rany po 2018. Podsumowanie wydarzeń na rynkach finansowych

SOJA

Nadzieje na porozumienie USA i Chin wsparciem dla cen soi
.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy notowania soi radzą sobie dobrze. Na wykresie cen tego surowca w Stanach Zjednoczonych widać w tym okresie tendencję wzrostową, a systematyczne zwyżki doprowadziły notowania soi w ostatnim czasie do okolic 9,15-9,25 USD za buszel.Notowania soi w USA – dane dzienne
Niemniej, notowania soi nadal nie odrobiły ubiegłorocznych strat. Latem poprzedniego roku cena tego surowca tąpnęła po informacjach o narzuceniu wysokich ceł na import amerykańskiej soi do Chin. Konflikt handlowy obu państw nadal trwa, wywierając negatywną presję na ceny soi w Stanach Zjednoczonych i ograniczając potencjał wzrostowy cen tego surowca.

W ostatnich dniach po raz kolejny pojawiły się jednak obietnice dążenia do porozumienia przywódców USA i Chin. Prezydenci obu krajów zapowiedzieli spotkanie, natomiast Chiny zobowiązały się do kupna 5 mln ton amerykańskiej soi w najbliższym czasie. Na razie jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić duże prawdopodobieństwo pozytywnego zakończenia negocjacji obu krajów, ale jeśli chińskie zakupy soi z USA wrócą do regularnie wysokich poziomów, to notowania soi mogą kontynuować drogę na północ.Dorota Sierakowska
DM BOŚZobacz także inne materiały wideo:

Albert "Longterm" Rokicki, #109 PYTANIA DO LONGTERMA (18.01.2019)   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #37
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie