Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, bawełna

14.12.2018 09:50  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, bawełna
ROPA NAFTOWA
 
Brak szczegółów porozumienia ws. cięcia produkcji ropy w OPEC.
 
Już od trzech tygodni notowania ropy naftowej poruszają się w konsolidacji, która utworzyła się blisko tegorocznych minimów. Cena ropy Brent oscyluje w okolicach 60 USD za baryłkę, a notowania amerykańskiej ropy WTI nieznacznie przekraczają barierę 50 USD za baryłkę. Notowania ropy naftowej nie mają pretekstu do kontynuacji zniżek, ale jednocześnie nie są w stanie wypracować solidnego odbicia w górę. 
 
Wczoraj z pomocą stronie popytowej przyszła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE; International Energy Agency, IEA). Według opublikowanego wczoraj komunikatu tej instytucji, na globalnym rynku ropy naftowej deficyt może pojawić się wcześniej niż dotychczas zakładano, bo już w drugim kwartale 2019 roku. Ma to wynikać z ograniczania produkcji ropy przez kraje OPEC, a także Rosję oraz Kanadę. 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Niemniej, problematyczny pozostaje brak konkretnych informacji dotyczących porozumienia w sprawie solidarnego cięcia produkcji ropy przez OPEC i niektóre stowarzyszone kraje spoza kartelu, w tym Rosję. Producenci wypracowali porozumienie, na podstawie którego łącznie ograniczą produkcję ropy o 1,2 mln baryłek, jednak brakuje detali pokazujących, kiedy i o ile zetną produkcję poszczególne kraje. Co więcej, nie wiadomo, czy takie informacje w ogóle zostaną opublikowane. 
 
Ta niepewność może być jedną z głównych przyczyn braku wyraźnego odbicia cen ropy w górę. Ta przeszkoda nie musi jednak utrzymać się długo. Warto pamiętać, że inwestorzy przede wszystkim zwracają uwagę na działania Arabii Saudyjskiej, a kraj ten nie szczędzi konkretnych informacji – Saudyjczycy ogłosili, że w styczniu ograniczą wydobycie do 10,2 mln baryłek, czyli nawet o więcej niż od nich oczekiwano. 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
BAWEŁNA
 
Ceny bawełny w USA pod presją podaży na skutek słabego eksportu.
 
Notowania bawełny przez ostatnie kilka miesięcy poruszały się w konsolidacji. Cena tego surowca w USA oscylowała w okolicach 75-80 centów za funt. Mocnym ciosem dla cen bawełny w tym roku był konflikt handlowcy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, który wzbudził obawy o spadek popytu na amerykańską bawełnę ze strony Państwa Środka.
 
Ostatnie dni na rynku bawełny przyniosły przewagę strony podażowej. Słaba sesja miała miejsce wczoraj ze względu na rozczarowujące dane dotyczące eksportu bawełny z USA. Według danych Departamentu Energii, w ostatnim tygodniu spadł on aż o połowę w relacji do wcześniejszego tygodnia. 
 
Niemniej, potencjał do zniżek cen bawełny jest ograniczony. Inwestorzy liczą na to, że od początku stycznia eksport bawełny wróci na właściwe tory. Ponadto, po ostatnich sygnałach pojednawczych polityków z USA i Chin, istnieje szansa na większe zamówienia na amerykańską bawełnę właśnie ze strony azjatyckiego giganta.  
 
 
Notowania bawełny w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie