Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, bawełna

16.07.2019 10:28  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, bawełna ROPA NAFTOWA
 
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej.
 
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od spadkowego akcentu. Cena amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI spadła poniżej 60 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały do okolic 66,30 USD za baryłkę. Dzisiaj rano notowania obu rodzajów ropy poruszają się niedaleko wczorajszego zamknięcia. 
 
Odreagowanie spadkowe na rynku ropy naftowej jest naturalną reakcją inwestorów po ubiegłotygodniowych wzrostach, wywołanych w dużej mierze obawami dotyczącymi prognoz uderzenia huraganu Barry w Zatoce Meksykańskiej (dotyczącymi naturalnie głównie ropy typu WTI). Ze względu na oczekiwania tropikalnego sztormu, ewakuowano pracowników wielu platform wydobywczych, a produkcja została znacząco ograniczona (w wielu miejscach wręcz wtrzymana).
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Obecnie w Zatoce Meksykańskiej trwa proces powrotu do normalności, a więc stopniowego powracania do regularnego wydobycia ropy naftowej. Nadal około 69% wydobycia ropy jest wstrzymane, jednak w najbliższych dniach najprawdopodobniej produkcja będzie stopniowo zwiększana. Cały ten proces szacowany jest na kilka dni, ale ceny już teraz oddają część ubiegłotygodniowych wzrostów. 
 
Spadkom cen ropy wczoraj sprzyjały także szacunki Departamentu Energii, który prognozuje, że w sierpniu br. wydobycie ropy naftowej ze skał łupkowych w USA wzrośnie o około 49 tys. baryłek dziennie do rekordowego poziomu 8,55 mln baryłek dziennie. Te informacje mają jednak – podobnie jak huragan – krótkotrwały wpływ na ceny, ponieważ wzrost wydobycia ropy naftowej z łupków w USA jest oczekiwany. 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
BAWEŁNA
 
Odbicie notowań bawełny w górę.
 
Ubiegły tydzień na rynku bawełny był wyjątkowo słaby. Notowania tego towaru zniżkowały do okolic 63 centów za funt, czyli do najniższych poziomów od trzech lat. W piątek dodatkowym ciosem była publikacja WASDE, pokazująca prognozy większych od oczekiwań światowych zapasów bawełny na koniec sezonu 2019/2020. Jednak bieżący tydzień rozpoczyna się na tym rynku wzrostami do okolic 64 centów za funt. 
 
Zwyżka notowań bawełny wynika z dwóch głównych przyczyn. Po pierwsze, wielu inwestorów zamykało krótkie pozycje na tym rynku po fatalnej serii z ostatnich dni, więc odreagowanie wzrostowe było oczekiwane. Po drugie, nie są jeszcze znane do końca konsekwencje huraganu Barry dla upraw bawełny w południowej części Stanów Zjednoczonych. Wiadomo, że tropikalna burza przyniosła nadzwyczaj duże opady deszczu i porywisty wiatr, więc niewykluczone, że negatywnie wpłynęła na jakość upraw. 
 
 
Notowania bawełny w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Czy awans Polski w FTSE Russel na pewno niekorzystnie wpłynie na rynek akcji   #BIZNESwDRODZE, odcinek 5, Michał Sadowski, BRAND24 SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie