Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao

20.11.2018 10:05  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao ROPA NAFTOWA
 
Szef MAE przeciwny cięciom produkcji ropy w OPEC.
 
Podczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej zmienność notowań była spora. Cena amerykańskiej ropy WTI w ciągu dnia wyraźnie zniżkowała, zbliżając się nawet do okolic 55 USD za baryłkę, czyli do minimów sprzed tygodnia – jednak do końca wczorajszej sesji notowaniom ropy WTI udało się wyjść z powrotem na plus. Podobne wahania cenowe były widoczne na wykresie cen ropy Brent. 
 
Dzisiaj rano cena ropy naftowej spada, czemu sprzyjają bardziej pesymistyczne nastroje na globalnych rynkach finansowych, negatywnie wpływające także na rynki akcji. Jednak zniżka nie jest duża, a potencjał do przecen jest już i tak niewielki, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie. 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Najbliższe tygodnie na rynku ropy naftowej będą upływać pod znakiem wyczekiwania na decyzję OPEC w kwestiach tamtejszego wydobycia surowca. Na 6 grudnia w Wiedniu zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli państw kartelu. Arabia Saudyjska zapowiedziała, że będzie wnioskować o solidarne cięcie produkcji ropy w OPEC o 1,0-1,4 mln baryłek. Prawdopodobnie oznaczałoby to największy spadek produkcji dla samych Saudyjczyków, ale na razie nie wiadomo, czy pozostałe państwa chętnie przystaną na ich propozycję, zwłaszcza że niektóre z nich (np. Irak) w ostatnich miesiącach starały się zwiększać produkcję. Wiadomo jednak, że na grudniowym spotkaniu pojawią się przedstawiciele Rosji, by rozmawiać z OPEC o solidarnych działaniach na rynku ropy naftowej.
 
W obliczu pojawiających się coraz częściej informacji na temat możliwego cięcia produkcji ropy naftowej, swoje zdanie wyraził Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Birol zaapelował do producentów ropy naftowej o „zdrowy rozsądek”, wyrażając się niepochlebnie o planach cięcia produkcji. Według niego, na razie globalny rynek jest dobrze zaopatrzony w ropę naftową, jednak cięcia produkcji w OPEC mogą sprawić, że sytuacja z powrotem stanie się napięta. 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
 
KAKAO
 
Zapowiedzi dużej produkcji kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
 
Bieżący tydzień na rynku kakao rozpoczął się od spadków cen. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych spadły tuż poniżej poziomu 2200 USD za tonę. Jest to jednak poziom wpisujący się w średnioterminową konsolidację cen kakao. 
 
Pewną presję na utrzymywanie się relatywnie niskich cen kakao wywierają prognozy obfitych zbiorów na Wybrzeżu Kości Słoniowej, czyli w kraju będącym największym producentem tego surowca na świecie. Obecne warunki pogodowe w tym afrykańskim państwie, będące mieszanką lekkiego deszczu i przebłysków słońca, sprzyjają niezakłóconym uprawom i prognozom dużych zbiorów. Obecnie na Wybrzeżu Kości Słoniowej trwa pora sucha, podczas której pojawia się niewiele opadów, ale jakiekolwiek deszcze sprzyjają oczekiwaniom nie tylko większej ilości kakao, ale także lepszej jakości surowca. 
 
 
 
Notowania kakao w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie