Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kawa

22.11.2018 10:29  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kawa
ROPA NAFTOWA
 
Trump: USA i Arabia Saudyjska sojusznikami na rynku ropy.
 
Środowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła żmudne próby odreagowania wtorkowych dynamicznych zniżek. Częściowo notowania ropy odreagowały wzrostowo, jednak i tak nie oddaliły się istotnie od tegorocznych minimów. Dzisiaj rano natomiast widać powrót siły strony podażowej na rynek tego surowca. 
 
Wczoraj inwestorzy na rynku ropy naftowej z zaciekawieniem przyjęli kolejny tweet amerykańskiego prezydenta, Donalda Trumpa, dotyczący cen ropy. Trump z radością przyjął w nim fakt, że ceny ropy naftowej spadają, porównując je do „wielkiego cięcia podatków dla USA i całego świata”. Jednak najwięcej kontrowersji wzbudziły podziękowania dla Arabii Saudyjskiej, zwłaszcza że kraj ten znalazł się ostatnio pod dyplomatycznym ostrzałem pytań o zabójstwo dziennikarza Jamala Khashoggi.
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
Khashoggi został zamordowany 2 października w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule. Saudyjczycy na początku zaprzeczali jakiemukolwiek własnemu zaangażowaniu w jego śmierć i utrzymywali, że wyszedł żywy z placówki; później zaś zmieniali wersje wydarzeń, twierdząc m.in., że zmarł po wdaniu się w bójkę w konsulacie. Ostatecznie pojawiły się twarde dowody na to, że zabójstwo było zaplanowane, a poszlaki wskazują na to, że saudyjski książę Mohammed bin Salman nie tylko o tym wiedział, lecz mógł nawet je zlecić. 
 
Ani wspomniane szokujące informacje o morderstwie dziennikarza, ani prowadzona przez Arabię Saudyjską wyniszczająca wojna w Jemenie, nie przekonały jednak Donalda Trumpa do zmiany swojego pozytywnego nastawienia w stosunku do Arabii Saudyjskiej. Amerykanie i Saudyjczycy mają bowiem wiele wspólnych interesów: Arabia Saudyjska coraz częściej przyciąga amerykański kapitał, a dodatkowo oba kraje sprzeciwiają się dość otwarcie polityce Iranu. Opinie amerykańskiego prezydenta oczywiście budzą kontrowersje, zwłaszcza że administracja Trumpa znajduje się pod naciskami, aby raczej narzucić sankcje na Saudyjczyków w odpowiedzi na morderstwo dziennikarza. 
 
Co to oznacza dla cen ropy naftowej? Obecnie kluczowym pytaniem jest to, czy Arabia Saudyjska wraz z resztą państw OPEC zdecydują się na cięcie produkcji ropy naftowej w odpowiedzi na ostatnie zniżki cen. Jeśli takie cięcie nastąpi, to będzie ono wspierać scenariusz wzrostowego odreagowania. Chociaż Trump wzywa do tego, by ceny ropy były jeszcze niższe, to Saudyjczycy niekoniecznie będą go w tej opinii wspierać, zwłaszcza po tym, jak USA nieoczekiwanie udzieliła wyjątków od irańskich sankcji aż dla 8 państw, przyczyniając się do ostatnich gwałtownych przecen ropy naftowej.
 
KAWA
 
CoffeeNetwork: prognozowana nadwyżka na rynku kawy największa od 16 lat.
 
Ostatnie tygodnie na rynku kawy są okresem podwyższonej zmienności notowań tego surowca. Cena kawy arabica w Stanach Zjednoczonych dynamicznie wzrastała od końcówki września aż do drugiej połowy października. Później nastąpiło nerwowe odreagowanie spadkowe. 
 
Jesienna zwyżka cen wywołała więcej optymizmu dotyczącego sytuacji na rynku kawy, jednak warto pamiętać, że notowania tego surowca poruszają się w długoterminowym trendzie spadkowym. Presję na niskie ceny wciąż wspomagają fundamenty tego rynku. Według ostatnich wyliczeń CoffeeNetwork, opublikowanych wczoraj, w sezonie 2018/2019 nadwyżka na rynku kawy ma wynieść około 11 mln 60-kilogramowych worków, co jest największą nadwyżką od sezonu 2002/2003.
 
 
Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie