Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kawa

17.12.2018 10:22  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kawa
ROPA NAFTOWA
 
Spadek liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA.
 
Miniony tydzień na rynku ropy naftowej nie należał do najlepszych. Cena tego surowca uparcie tkwi w konsolidacji, która utworzyła się blisko tegorocznych minimów. Odkąd notowania ropy naftowej spadły dramatycznie w okresie od początku października do drugiej połowy listopada, cena ropy nie zdołała odbić się w górę, odreagowując ten ruch. Zamiast tego, notowania ropy Brent wpadły w ruch boczny w rejonie 60 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utkwiła w konsolidacji tuż powyżej psychologicznej bariery na poziomie 50 USD za baryłkę. 
 
W piątek na wykresie ropy naftowej widoczna była zniżka. Utrzymująca się presja na niskie ceny tego surowca ma związek z brakiem wiary w istotne działania OPEC w celu ograniczenia produkcji ropy naftowej. Kartel, wraz ze sprzymierzonymi producentami ropy (w tym Rosją), niedawno ogłosił zamiar cięcia wydobycia ropy łącznie o 1,2 mln baryłek dziennie. Jednak w obliczu opuszczającego OPEC w styczniu Kataru, a także niechęci Iranu do ograniczania produkcji, wymowa tego ruchu ze strony kartelu jest słabsza. Nie zmienia to faktu, że de facto liderem w OPEC jest Arabia Saudyjska, a ten kraj stanowczo deklaruje zamiar wywiązania się z obietnic. 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Tymczasem w Stanach Zjednoczonych w piątek pojawiła się informacja, która stanowi pewne wsparcie dla cen ropy naftowej. Firma Baker Hughes w swoim cotygodniowym raporcie podała bowiem, że w minionym tygodniu liczba funkcjonujących wiertni ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadła o 4, do poziomu 873. To najmniejsza ich liczba od połowy października, ale jednocześnie jest to znacznie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, kiedy to funkcjonowało 747 punktów wydobycia. 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
KAWA
 
Prognozy dużej nadwyżki kawy na globalnym rynku.
 
Notowania kawy zakończyły poprzedni tydzień na wyraźnym minusie. W przypadku kawy arabica, była to już ósma z rzędu tygodniowa zniżka, która sprowadziła ceny z okolic 120-125 centów za funt do obecnych 102 centów za funt. Notowania kawy arabica w USA zbliżyły się więc już do psychologicznej bariery w okolicach 100 centów za funt. Jej okolice na ogół były skutecznym wsparciem dla cen kawy. 
 
Z fundamentalnego punktu widzenia, na rynku kawy dominują czynniki sprzyjające stronie podażowej. W piątek amerykański Departament Rolnictwa (USDA) ocenił, że nadwyżka kawy na globalnym rynku w sezonie 2018/2019 wyniesie aż 10,9 mln 60-kg worków. Prognozy produkcji zostały podwyższone do poziomu 174,5 mln worków z poprzednik 171,2 mln worków, natomiast prognozy konsumpcji wzrosły delikatnie, z 163,2 do 163,5 mln worków. W rezultacie, zapasy na koniec sezonu w oczekiwaniach USDA wzrosły o 7,1 mln worków do poziomu 37,1 mln worków, co oznacza najwyższy poziom od sezonu 2014/2015.
 
Te informacje dotyczą obu głównych gatunków kawy: arabica i robusta. Według USDA, zarówno podaż kawy w Brazylii (głównie arabica), jak i w Wietnamie (głównie robusta) będzie w tym sezonie rekordowa. Niekoniecznie oznacza to jednak, że notowania kawy będą nadal systematycznie spadać. Duża tegoroczna podaż jest już w sporej mierze uwzględniona w cenach kawy po wcześniejszych prognozach innych instytucji. 
 
 
Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie